Według podsumowania raportu Global Pork za pierwszy kwartał Rabobanku, COVID-19 nadal stanowi największą niepewność dla globalnego łańcucha dostaw wieprzowiny. Pandemia doprowadziła do wielu zmian w zarządzaniu łańcuchem dostaw i wzorcach konsumpcji, które będą ewoluować.
Koszty nakładów wciąż rosną – stawki wysyłki, ceny energii i ceny ziarna paszowego, wraz z kosztami pracy, stanowią wyzwanie dla łańcuchów dostaw wieprzowiny. W warunkach spowolnienia gospodarczego producenci i przetwórcy mają trudności z przerzuceniem wszystkich dodatkowych kosztów na konsumentów, więc marże będą pod presją.
Globalny import i eksport wieprzowiny prawdopodobnie spadnie z poziomu z 2021 r., głównie z powodu zmniejszenia chińskiego popytu na import w miarę ożywienia lokalnej produkcji. Chociaż tradycyjne kraje importujące – głównie Japonia i Korea Południowa oraz kilka nowych krajów importujących – prawdopodobnie zwiększą import, główni eksporterzy będą musieli znaleźć nową równowagę między podażą a popytem.
Oto główne informacje z raportu Rabobank:
- Chiny: słaby popyt wywiera presję na spadek cen wieprzowiny. Produkcja wieprzowiny będzie rosła, napędzana poprawą jakości loch.
- Europa: nadpodaż w Europie utrzymuje presję na obniżkę cen. ASF rozprzestrzenia się na północne Włochy, potencjalnie komplikując handel.
- USA: Zmniejszona liczba świń w pierwszej połowie roku będą wspierać ceny i pomagać zrównoważyć rosnące koszty. Covid zakłóca ubój i dystrybucję, zagrażając popytowi.
- Brazylia: Sucha pogoda ponownie podnosi ceny pasz. Oczekuje się, że rok wyborczy przyniesie większą zmienność na rynku wieprzowiny.
- Azja południowo-wschodnia: Zarówno epidemie Covid, jak i ASF wpływają na rynki wieprzowiny w Azji Południowo-Wschodniej. Produkcja wieprzowiny w Wietnamie i na Filipinach będzie rosła, choć powoli.
- Japonia: Popyt słabnie, w miarę rozprzestrzeniania się Covid. Import wieprzowiny jest silny, ponieważ wołowina jest droższa.
Styczeń 2022/ Rabobank.
https://research.rabobank.com