"Zatrzymywanie podaży i wysoki popyt na import w Chinach będzie wspierać ożywienie globalnego rynku wieprzowiny powyżej spodziewanej sezonowej poprawy w Q2 2016", mówi analityk Rabobank Animal Protein Albert Vernooij. "To będzie skutkować wyższym niż oczekiwano ożywieniem indeksu cen trzody, co będzie wspierać presję cenową na całym świecie i będzie szczególnie mile widziane w UE."
Chiny: rynek pozostanie w hossie
Niewystarczająca podaż będzie kontynuować kierunek na rynku wieprzowiny w Chinach. Przewiduje się dalszy wzrost cen i dalszy import, który prawdopodobnie osiągnie 2m ton (+ 50% rok do roku). Podniesienia się podaży nie należy oczekiwać przed rokiem 2017, ponieważ nowe przepisy utrudniają powiększanie stad.
EU: umiarkowany optymizm
Prawdziwe ożywienie rynku UE nie będzie widoczne w obliczu wciąż dużej podaży, w tym przez system przechowywania. Nie oczekuje się przyznania przez Komisję Europejską nowych środków, aby doprowadzić do jakiejkolwiek zmiany strukturalnej konkurencyjności sektora.
US: waluty i wpływ eksportu
Umiarkowany rozwój stad i niskie ceny pasz wspierają pozytywne perspektywy dla sektora wieprzowiny w USA. Główną dziką kartą dla ostatecznego poziomu cen jest handel, który może być utrudniony przez silnego dolara i dobrą dostępność innych eksporterów.
Brazylia: trudne zmiany walutowe
Stałe deprecjacja reala wspiera zarówno rosnący eksport wieprzowiny jak i kukurydzy. O ile to pierwsze jest wsparciem dla przemysłu, to drugie zmusza przemysł do zmiany strategii pozyskiwania kukurydzy. Powstała presja na marże pozostanie aż do czasu kolejnego zbioru kukurydzy.
czwartek 21 kwietnia, 2016/ Rabobank.
http://rabobank-food-agribusiness-research.pr.co