Rosnąca presja na choroby nadal stanowi wyzwanie dla globalnego rynku. Podczas gdy afrykański pomór świń (ASF) nadal wpływa na produkcję wieprzowiny w Azji i Europie, a także na globalne przepływy handlowe, Covid-19 wpływa na cały łańcuch dostaw, od producentów po konsumentów. Oczekuje się jednak, że popyt wzrośnie w większości regionów w 2021 r. ze względu na ożywienie gospodarcze.
Globalna podaż wieprzowiny wzrośnie w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej, ale napotka większe wyzwania w Europie. „Chociaż Chiny nadal dominują w światowym handlu, spodziewane zmniejszenie importu Chin w 2021 r. będzie miało konsekwencje dla reszty świata, zwłaszcza Europy, gdzie zakazy handlu w przypadku Niemiec zwiększają lokalną podaż i wpływają na rynek” - twierdzi Chenjun Pan , Starszy analityk - białka zwierzęce.
Oto najważniejsze informacje:
- Chiny: wraz ze wzrostem produkcji import Chin spadnie z rekordowego poziomu z 2020 r., wpływając na resztę świata.
- USA: silny popyt krajowy i eksportowy sprzyja utrzymaniu się cen wieprzowiny. Rosnące koszty pasz i regulacyjne mogą wpłynąć na marże.
- Europa: oczekuje się, że produkcja wieprzowiny utrzyma się na stałym poziomie lub nieznacznie spadnie w 2021 r. ze względu na niższy popyt eksportowy, powolną odbudowę lokalnego popytu z powodu Covid-19 oraz ciągłe zagrożenia ASF w Europie Wschodniej i Niemczech.
- Brazylia: oczekuje się, że produkcja wieprzowiny wzrośnie o 2,5% w 2021 r. w odpowiedzi na ożywienie lokalnego popytu i będzie to kolejny dobry rok dla eksportu.
Luty 2021/ Rabobank. https://research.rabobank.com