Szczyt epidemii wirusa PED w 2014 r. za nami. Światowy przemysł trzody chlewnej stanął przed kolejnym wyzwaniem w kształcie rosyjskiego zakazu importu wpływającego na rynki UE, USA i Kanady.
Według raportu kwartalnego Rabobanku dotyczacgo trzody chlewnej, są również beneficjenci zakazu m.in. Brazylia, która odnotowała 30% wzrost cen za kilogram. Tymczasem UE odnotowała spadek cen o 9%, bez oznak ożywienia. Nawet biorąc pod uwagę jego pozytywny wpływ spadku cen pasz, to będzie rozczarowujący rok dla przemysłu wieprzowego UE.
W USA, PEDv wywołało wzrost cen wieprzowiny, co dodatkowo było wspierane przez konsumentów ze względu na wyższe ceny wołowiny, co doprowadzilo do jednych z najwyższych w historii marż w branży. Kwartał trzeci dla przemysłu trzody w UE jest bardzo rozczarowujący. Poziomy konsumpcji i eksportu pozostaną pod presją na pozostałą część roku. W Kanadzie, ceny drastycznie spadły, napędzane przez wzrost konkurencji na innych rynkach, ponieważ nie prowadzi się eksportu do Rosji - sytuacja, która prawdopodobnie będzie trwać przez dłuższy okres czasu.
środa 15 października 2014/ Rabobank.
http://rabobank-food-agribusiness-research.pr.co