X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Rada Ministrów Rolnictwa UE w Luksemburgu: stanowisko Polski

W poniedziałek 11 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

12 kwiecień 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W poniedziałek 11 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Poniżej stanowisko Polski wobec niektórych omawianych tematów.

Propozycja: Kredyty eksportowe – rozważanie przez Komisję mechanizmu kredytów eksportowych, które mogłyby stanowić uzupełnienie instrumentów stosowanych na podstawie przepisów krajowych, rozmowy z EBI.
 Stanowisko Polski: Polska popiera propozycję. Konieczne jest poszukiwanie możliwości wspierania eksportu. Jednocześnie należy uruchomić możliwości stosowania refundacji wywozowych, zwłaszcza w sektorze wieprzowiny i mleka.

Propozycja: Dalsze działania ukierunkowane na zniesienie barier fitosanitarnych (Rosja). Stanowisko Polski: Polska popiera podjęcie powyższych działań, z zachowaniem jednolitego podejścia do całego unijnego rynku zwłaszcza w negocjacjach z Federacją Rosyjską.

Propozycja: Tymczasowy wzrost pomocy państwa która umożliwiłaby p.cz. zapewnienie maksymalnej kwoty 15 000 euro na rolnika na rok bez zastosowania żadnego krajowego pułapu, dla gospodarstw „zamrażających” lub zmniejszających produkcję. Stanowisko Polski: Polska nie popiera ww. instrumentu w takim kształcie. Powyżej wymienione środki powinny pochodzić z budżetu UE. Jeśli środki z budżetu ogólnego nie mogą zostać wykorzystane, to należy rozważyć uruchomienie rezerwy kryzysowej.

Propozycja: Elastyczność w zakresie wcześniejszej wypłaty zaliczek w ramach płatności bezpośrednich. Stanowisko Polski: Dużym ułatwieniem dla rolników będzie wydłużenie o jeden miesiąc możliwości składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz znaczącą pomocą w obliczu kryzysu rynkowego będzie, wzorem roku poprzedniego, przyspieszenie wypłat zaliczek w ramach płatności bezpośrednich z podniesieniem progu do 75% i terminu od końca sierpnia.

Polska poparła także propozycję zwiększenia budżetu na działania promocyjne w sektorze mleka i wieprzowiny w roku 2016, Powołanie Obserwatorium Rynku Mięsa (wołowina i wieprzowina) i wprowadzenie nowego mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.

Prace w Komisji Europejskiej dotyczące wypracowania końcowych rozwiązań będą trwały do końca czerwca 2016r.

 

poniedziałek 11 kwietnia 2016r. /MRiRW/ Polska www.minrol.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji