Sprawozdanie Komisji Europejskiej z postępów w działaniach na rzecz klimatu w 2023 r. ujawnia, że emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 8,3% w porównaniu z 2022 r., co oznacza, że emisje są o 37% niższe niż w 1990 r. Jednocześnie PKB UE wzrósł o 68%, co pokazuje, że wzrost gospodarczy i redukcja emisji są kompatybilne. UE pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie emisji o co najmniej 55% do 2030 r.
Kluczowe ustalenia obejmują:
- Rekordowa 16,5% redukcja emisji z instalacji energetycznych i przemysłowych w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
- 24-procentowy spadek emisji z energii elektrycznej i cieplnej, napędzany ekspansją energii wiatrowej i słonecznej.
- 43,6 mld euro przychodów z ETS na inwestycje w działania na rzecz klimatu.
- Skromny 2% spadek emisji z budynków, rolnictwa, transportu krajowego, małych zakładów przemysłowych i odpadów.
- 8,5% wzrost naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla, odwracając ostatnie spadki w sektorze użytkowania gruntów i leśnictwa.
- Jednak emisje lotnicze wzrosły o 9,5%, odzwierciedlając ożywienie po pandemii COVID-19.
Pomimo tych osiągnięć, ekstremalne zjawiska pogodowe podkreślają pilną potrzebę podjęcia trwałych działań na rzecz klimatu. Wysiłki UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu dały globalny przykład, integrując politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową w celu osiągnięcia ambitnych celów. Poza celem na 2030 r., UE dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., utrzymując działania na rzecz klimatu jako najwyższy priorytet w ramach nowego mandatu Komisji.
5 listopada 2024 r. / KE / Unia Europejska.
https://commission.europa.eu