Ta zawartość jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników.
Możesz zarejestrować się i zalogować, aby uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich treści na 3trzy3.pl

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

W 2024 r. eksport produktów rolno-spożywczych z UE osiągnął rekordowy poziom

UE kontynuuje handel z szeroką gamą partnerów handlowych i eksportuje zróżnicowany koszyk produktów, przyczyniając się do odporności sektora.

10 kwiecień 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Raport rolno-spożywczy Komisji Europejskiej 2024 pokazuje, że zarówno eksport, jak i import w tym sektorze osiągnęły rekordowy poziom. Pomimo trwających globalnych wyzwań, raport opisuje kilka pozytywnych zmian. Bilans handlowy produktów rolno-spożywczych w UE jest w dużej mierze dodatni i wynosi 63,6 mld euro.

Eksport

Rok do roku skumulowany eksport produktów rolno-spożywczych z UE wzrósł o 3% (+6,6 mld euro) do 235,4 mld euro. Podczas gdy przetwory zbożowe (24,8 mld euro, 11%), produkty mleczne (19,7 mld euro, 8%) i wino (17,4 mld euro, 7%) znajdują się na czele listy produktów w tym sektorze, oliwki i produkty kakaowe odnotowały największy wzrost wartości, głównie ze względu na gwałtowny wzrost cen.

Wielka Brytania pozostała pierwszym odbiorcą unijnego eksportu rolno-spożywczego w 2024 r., stanowiąc 23% eksportu UE (53,9 mld euro). Wieprzowina była jedną z głównych kategorii eksportu UE do Wielkiej Brytanii w 2024 r., stanowiąc 7% wartości eksportu UE. Eksport do Rosji i Chin spadł.

Chiny były trzecim głównym odbiorcą eksportu UE w 2024 r. (6% eksportu UE). Eksport z UE do Chin odnotował jednak największy spadek, o 1,3 mld EUR (-9%) w porównaniu do 2023 roku. Wynika to w szczególności ze zmniejszenia niektórych kluczowych kategorii eksportu UE do Chin, w tym zbóż (- 596 mln EUR, -43%) i wieprzowiny (- 303 mln EUR, -12%), co stanowiło kontynuację tendencji spadkowej eksportu UE do Chin od 2020 r., w szczególności w przypadku wieprzowiny.

Import

Import produktów rolno-spożywczych również osiągnął nowy rekordowy poziom, rosnąc o 8% (+12,4 mld euro) do 171,8 mld euro. Było to spowodowane przede wszystkim gwałtownym wzrostem cen importowanego kakao, a także kawy oraz owoców i orzechów. Z kolei eksport zbóż spadł ze względu na niższe ceny i wolumeny. Wielka Brytania, Ukraina i Brazylia pozostają największymi źródłami importowanych towarów. Wybrzeże Kości Słoniowej, Ukraina i Nigeria odnotowały najbardziej znaczący wzrost eksportu do UE. Import z Rosji (-865 mln EUR, -46%) i Australii (-722 mln EUR, -28%) spadł.

8 kwietnia 2025 r./ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły