Prognoza Międzynarodowej Rady Zbożowej dotycząca globalnej produkcji zbóż ogółem (pszenicy i zbóż gruboziarnistych) w 2024/25 r., wzmocniona przewidywanymi lepszymi plonami, została skorygowana w górę do nowego rekordowego poziomu 2 321 mln, co oznacza wzrost o 1% rok do roku. Uwzględniając najnowsze szacunki areału i lepsze perspektywy plonów w niektórych krajach, perspektywy zbiorów pszenicy (Ameryka Północna, Pakistan, Kazachstan) i kukurydzy (USA) zostały skorygowane w górę. Pomimo mniejszych szacunkowych zapasów początkowych i niewielkiego wzrostu prognozowanego popytu, wielkość zapasów przeniesionych (suma odpowiednich lokalnych lat gospodarczych) wynosi 586 mln, co stanowi najniższy poziom od 10 lat.
Przy dużych zbiorach zwiększających dostępność w latach 2023/24, globalne zapasy soi są postrzegane jako wysokie, w tym zyski u kluczowych eksporterów. Podczas gdy handel ma się obniżyć, wolumeny będą znacznie powyżej średniej. W związku z wysokimi plonami u głównych dostawców, produkcja ma osiągnąć szczytowy poziom 415 mln ton (+6%), a wykorzystanie i rezerwy również mają osiągnąć nowe maksima. Przewiduje się, że handel wzrośnie o 3% rok do roku dzięki większym przesyłkom (177 mln), przy spodziewanym wzroście popytu ze strony Chin, Europy i Afryki. Oczekuje się, że w odpowiednich lokalnych latach marketingowych Stany Zjednoczone i Brazylia wyślą więcej.
W związku ze wzrostami u kluczowych eksporterów, szacuje się, że światowa produkcja ryżu w sezonie 2023/24 wzrosła o 1%, osiągając nowy szczyt. Przy spadającej konsumpcji, łączne zapasy na koniec sezonu są o 2 mln ton wyższe rok do roku, w tym znaczna akumulacja w Indiach, które nadal są dominującym eksporterem. Przewiduje się, że globalna produkcja wzrośnie do nowego maksimum w sezonie 2024/25, w tym dalsze wzrosty w krajach eksportujących, podczas gdy całkowite zużycie wzrośnie o 1% wraz ze wzrostem zapasów. Przewiduje się, że handel przekroczy 53 mln ton w 2025 r., nieznacznie wzrastając rok do roku, przy czym Rada uwzględni większe wysyłki z Indii.
18 lipca 2024 r./Międzynarodowa Rada Zbożowa.
https://www.igc.int/