Miesięczne przepływy handlowe UE w zakresie produktów rolnych i spożywczych osiągnęły w listopadzie 2022 r. nową rekordową wartość 36,9 mld EUR. Od początku 2022 r. unijny handel rolno-spożywczy osiągnął łączną wartość 369 mld EUR, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. (styczeń-listopad). Można to wyjaśnić wzrostem wartości zarówno eksportu, jak i importu rolno-spożywczego UE, odpowiednio o 17% i 34%. Bilans handlowy UE od stycznia do listopada 2022 r. wynosi 53,5 mld euro. Są to główne ustalenia najnowszego miesięcznego sprawozdania z handlu rolno-spożywczego opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.
W porównaniu z październikiem 2022 r. eksport rolno-spożywczy UE nieznacznie wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca, osiągając 21,2 mld EUR, co oznacza wzrost o 2%. Od stycznia do listopada 2022 r. eksport rolno-spożywczy UE osiągnął wartość 211 mld EUR. Patrząc na konkretne sektory, dane potwierdzają wyższy eksport UE w zakresie pszenicy od stycznia do listopada 2022 r. Dwa główne miejsca przeznaczenia dla produktów UE to Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Eksport UE na te dwa rynki szczególnie wzrósł od początku 2022 r., o 21% do Wielkiej Brytanii i o 13% do USA. W tym samym okresie zmniejszył się unijny eksport wieprzowiny, zbóż i olejów roślinnych do Chin, natomiast unijny eksport do Rosji zmniejszył się znacząco zarówno pod względem ilości, jak i wartości w odniesieniu do szeregu sektorów. Eksport mięsa wieprzowego do Chin zmniejszył się o 42% pod względem ilości i 39% pod względem wartości w okresie styczeń-listopad 2022 r. Całkowity eksport mięsa wieprzowego w tym okresie zmniejszył się o 15%.
Unijny import produktów rolnych i spożywczych pozostał dość stabilny w listopadzie 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak ze względu na wyższe ceny żywności na rynkach światowych, wartość importu UE wzrosła i osiągnęła 157 mld EUR w ciągu 11 miesięcy 2022 r. Trzy główne kraje pochodzenia eksportujące produkty rolno-spożywcze do UE to Brazylia, Wielka Brytania i Ukraina. Import z tych krajów pochodzenia wzrósł głównie pod względem wartości, ale także ilości w przypadku niektórych produktów. Największe wzrosty w stosunku do 2022 r. odnotowano w przypadku importu towarów podstawowych, takich jak kukurydza (+9 mln ton), makuch sojowy (+737 tys. ton) oraz rzepak (+1,3 mln ton).
March 7, 2023/ European Commission/ European Union.
https://agriculture.ec.europa.eu