Globalny sektor trzody chlewnej, z jego wielkością i dychotomią między typem produkcji a poziomem bezpieczeństwa biologicznego, jest szczególnie podatny na przenoszenie transgraniczne chorób zwierząt, takich jak afrykański i klasyczny pomór świń, pryszczyca lub zespół rozrodczo-oddechowy świń. Wszystko to stanowi stałe zagrożenie dla zdrowia świń, głównie w wyniku formalnego i nieformalnego handlu międzynarodowego.
Zainspirowany metodologią oceny ryzyka, FAO sklasyfikował i przedstawił przegląd różnych metod wprowadzania i ekspozycji chorób świń, zilustrowanych wieloma przykładami. Ścieżki introdukcji chorób można zaklasyfikować jako formalne międzynarodowe (żywe zwierzęta i produkty), nieformalny handel międzynarodowy (żywe zwierzęta i produkty) i rozprzestrzeniać się poprzez sprzęt. Formalny handel trzodą chlewną i produktami wieprzowymi jest regulowany przez ustawodawstwo i środki chroniące populacje zwierząt przed chorobami egzotycznymi. Dużo trudniej jest kontrolować transgraniczną transmisję chorób świń pochodzących z nieformalnego handlu, co pociąga za sobą nielegalny przemyt, ale także nieformalny transgraniczny transfer zwierząt i produktów na własny użytek lub w ramach nieformalnych łańcuchów rynkowych. Produkty mięsne są najczęściej zaangażowane w rozprzestrzenianie transgraniczne, na dalszych miejscach jest sprzęt i żywe zwierzęta, które są trudne do przemycania.
Oceny ryzyka mogą pomóc w identyfikacji ścieżek wprowadzania i narażenia na patogeny. Jednak ilościowe informacje na temat nieformalnych ścieżek wprowadzania chorób są bardzo rzadkie i często niekompletne, co utrudnia oszacowanie rzeczywistej wielkości ryzyka. Niemniej jednak wiedza ta ma zasadnicze znaczenie dla ustanowienia opartych na ryzyku programów uświadamiania, zapobiegania i nadzoru, które odpowiadają rzeczywistości. Jest to szczególnie istotne obecnie, ponieważ ASF rozprzestrzenia się w nowych regionach i krajach.
Tekst został opublikowany w BMC Veterinary Research, recenzowanym czasopiśmie naukowym (Beltran-Alcrudo et al., 2019)
piątek 8 maarca, 2019/ FAO.
http://www.fao.org