Kontrsankcje Rosji zostały rozszerzone w celu „ochrony interesów narodowych”. Embargo na żywność obowiązuje od sierpnia 2014 roku wobec wielu krajów, które po aneksji Krymu nałożyły sankcje na Rosję. Zakaz objął ryby, mięso, warzywa, owoce i inne artykuły spożywcze. Lista krajów i produktów była wielokrotnie aktualizowana. Kontrsankcje były najpierw wprowadzane na rok, ale potem co roku były przedłużane.
Eksperci wielokrotnie przyznawali, że embargo na żywność przyniosło korzyści Rosji. W 2013 roku Rosja importowała żywność o wartości 43,3 miliarda dolarów. Siedem lat później liczba ta spadła do mniej niż 30 miliardów dolarów, a w 2021 r. import żywności nadal spadał. Embargo na żywność nie tylko zmniejszyło import żywności, ale także pobudziło rozwój krajowego kompleksu rolno-przemysłowego. Pod koniec ubiegłego roku po raz pierwszy w historii eksport żywności w Rosji przewyższył import, przekraczając 30 miliardów dolarów. Do połowy grudnia Rosja dostarczyła za granicę żywność o wartości ponad 34 miliardów dolarów. Znacząco wzrósł eksport produktów olejowo-tłuszczowych, mięsnych i mlecznych, produktów przemysłu spożywczego i przetwórczego.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po wprowadzeniu embarga na żywność ceny produktów analogicznych do objętych sankcjami wzrosły o prawie 30%. Ale potem stopniowo sytuacja się ustabilizowała iw wielu branżach rozpoczął się gwałtowny wzrost produkcji. W efekcie np. import mięsa zmniejszył się o około 90%.
Wciąż jednak brakuje produktów krajowych w branży mleczarskiej, a także warzyw i owoców. Ta ostatnia Rosja wytwarza na poziomie mniejszym, niż 50% krajowego zapotrzebowania.
1 stycznia, 2022/Gazeta Rosyjska/ Rosja.
https://rg.ru/