Spadający popyt eksportowy w połączeniu z rosnącymi cenami pasz spowodował spadek produkcji prosiąt w 2022 r., co rozpoczęło nowy cykl w branży, powodując wzrost cen prosiąt, świń i macior w drugiej połowie 2022 r. do pierwszej połowy tego roku. W tym samym czasie ceny pasz spadły z najwyższych poziomów odnotowanych w połowie 2022 roku. Przy obecnych lepszych marżach zysku hodowcy trzody chlewnej są generalnie mniej niechętni do zaprzestania produkcji i bardziej chętni do utrzymania swoich hodowli
Oczekuje się, że lepsza rentowność wesprze tymczasowe odbicie uboju w drugiej połowie 2023 r., ale nie wystarczy, aby zrównoważyć zmniejszony ubój w pierwszej połowie roku. Przewiduje się, że stado loch w UE zostanie zmniejszone tylko o 1,4% w 2023 r., co spowoduje spadek produkcji prosiąt w UE o 0,9% w 2024 r. (-6,1% w 2022 r. i -2,0% w 2023 r.). W oparciu o prognozę podaży, handlu i uboju szacuje się, że pogłowie trzody chlewnej w UE ustabilizuje się na poziomie około 132 milionów sztuk na koniec 2024 roku.
Ze względu na brak pełnego ożywienia chińskiego popytu z powodu spowolnienia gospodarczego, unijny sektor trzody chlewnej próbuje zdywersyfikować eksport do innych krajów trzecich, ale żadne z miejsc docelowych, nawet łącznie, nie było w stanie wypełnić luki pozostawionej przez Chiny.
Sektor boryka się również z malejącym popytem na rynku krajowym. Konsumenci w UE preferują drób zamiast wieprzowiny ze względów zdrowotnych, łatwości przygotowania i stosunkowo niższej ceny. Poprzez restrukturyzację sektor dąży do przywrócenia podaży zgodnej z tradycyjnym popytem krajowym i eksportowym. Wiodące firmy w północnej i południowej Europie planują skupić się mniej na ilości, a bardziej na jakości, rentowności i preferencjach europejskich konsumentów, zwiększając koncentrację i integrację sektora.
15 września, 2023/ USDA/ USA
https://apps.fas.usda.gov