Indeks cen zbóż FAO wyniósł średnio 125,0 punktów w sierpniu, co oznacza spadek o 0,9 punktu (0,7% w porównaniu z lipcem) i 20,6 punktu (14,1% poniżej wartości sprzed roku).
Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 3,8%, głównie odzwierciedlając wyższą sezonową dostępność w wyniku trwających zbiorów u kilku wiodących eksporterów na półkuli północnej. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również spadły w sierpniu o 3,4%. Ceny kukurydzy spadły siódmy miesiąc z rzędu, osiągając najniższą wartość od września 2020 r., czemu sprzyjała duża globalna podaż wynikająca z rekordowych zbiorów w Brazylii i rozpoczęcia zbiorów w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny sorgo spadły w sierpniu, pod presją rozpoczęcia zbiorów w Stanach Zjednoczonych Ameryki, największym na świecie eksporterze sorgo, podczas gdy światowe ceny jęczmienia nieznacznie się umocniły.
Z kolei indeks wszystkich cen ryżu FAO w sierpniu wzrósł o 9,8% miesiąc do miesiąca, osiągając 15-letni nominalny poziom, odzwierciedlając zakłócenia w handlu zarejestrowane w następstwie lipcowego zakazu eksportu ryżu białego Indica przez Indie. W kontekście sezonowo ograniczonej dostępności przed nowymi zbiorami, niepewność co do czasu obowiązywania zakazu i obawy, że ograniczenia eksportowe zostaną rozszerzone na inne rodzaje ryżu, spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw utrzymywały zapasy, renegocjowały umowy lub przestały składać oferty cenowe, ograniczając w ten sposób większość handlu do niewielkich ilości lub wcześniej zawartej sprzedaży.
8 września, 2023/ FAO.
https://www.fao.org