Indeks cen zbóż FAO wyniósł w kwietniu średnio 136,1 pkt, co oznacza spadek o 2,4 pkt (1,7 proc.) w stosunku do marca i aż o 33,5 pkt (19,8 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Spadek światowych cen wszystkich głównych zbóż przeważył nad wzrostem cen ryżu miesiąc do miesiąca.
Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w kwietniu o 2,3 procent do najniższego poziomu od lipca 2021 r., głównie z powodu dużych możliwości eksportowych w Federacji Rosyjskiej i Australii. Korzystne warunki upraw w Europie, wraz z porozumieniem pod koniec kwietnia umożliwiającym ukraińskim zbożom tranzyt przez kraje Unii Europejskiej, które wcześniej w tym miesiącu wprowadziły ograniczenia importowe na zboża z Ukrainy, również przyczyniły się do ogólnego łagodniejszego tonu na rynkach.
Światowe ceny kukurydzy również spadły, o 3,2 procent w kwietniu, głównie z powodu wyższych dostaw sezonowych w Ameryce Południowej, ponieważ zbiory były nadal kontynuowane, a korzystne perspektywy wskazują na rekordową produkcję w Brazylii.
Wśród innych zbóż, światowe ceny jęczmienia i sorgo również spadły, odpowiednio o 4,3 procent i 0,3 procent, odzwierciedlając słaby światowy popyt i skutki sytuacji na międzynarodowych rynkach kukurydzy i pszenicy.
Natomiast sprzedaż azjatyckim nabywcom podniosła międzynarodowe ceny ryżu w kwietniu. W rezultacie, notowania eksportowe ryżu odwróciły większość spadków zarejestrowanych w marcu 2023 r.
5 maja, 2023/ FAO.
https://www.fao.org/