Na konferencji obecny był również udział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Na spotkaniu poruszono między innymi temat wsparcia produkcji zwierzęcej. Wicepremier Kowalczyk zauważył, że w ostatniej dekadzie bardzo ubyło w Polsce, tak jak i w całej UE, gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Podał dwie przyczyny tego zjawiska.
"Jednym z powodów jest brak następców – młodzi rolnicy nie chcą przejmować tego typu gospodarstw, bo jest to wyjątkowo trudna i czasochłonna praca. W produkcji trzody chlewnej jest kolejny powód - ASF i rygory bioasekuracji, którym nie wszystkie gospodarstwa są w stanie sprostać. Przez ASF doszło do redukcji stad w całej UE, a zyski z produkcji przestały rekompensować jej koszty."
Jak przypomniał minister Kowalczyk, Polska wprowadziła mechanizmy pomocy w postaci wsparcia finansowego do produkcji prosiąt, aby choć częściowo zminimalizować straty. Podkreślił, że także w krajowym Planie Strategicznym dla WPR będą wspierane gospodarstwa utrzymujące zwierzęta poprzez ogromne wsparcie dla ich dobrostanu.
"W polskim Planie Strategicznym kładzie się duży nacisk na dobrostan zwierząt – poprzez ekoschematy, w których są dofinansowywane pojedyncze praktyki dla wsparcia tego dobrostanu" powiedział wicepremier Kowalczyk.
26 października 2022r. / MRiRW/ Polska www.gov.pl