Wyniki zostały przedstawione w pierwszym rocznym sprawozdaniu z nadzoru dotyczącym sprzedaży i stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w medycynie weterynaryjnej w Europie (ESUAvet). Dane obejmują rok 2023, co stanowi początek regularnych działań, które będą skutkować corocznymi sprawozdaniami.
Sprzedaż antybiotyków dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, stanowiła 98% całkowitej sprzedaży leków weterynaryjnych zawierających substancje o działaniu antybiotycznym w UE. Najlepiej sprzedającą się klasą leków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności były penicyliny, a następnie tetracykliny i sulfonamidy.

Zgodnie z kategoryzacją AMEG antybiotyków stosowanych u zwierząt w celu rozważnego i odpowiedzialnego stosowania, opracowaną przez grupę ekspertów ad hoc EMA, około 65% całkowitej sprzedaży w UE dla zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności odpowiadało substancjom należącym do kategorii D (które powinny być stosowane jako leki pierwszego rzutu, w miarę możliwości), 29% odpowiadało kategorii C (które powinny być brane pod uwagę tylko wtedy, gdy nie ma antybiotyków z kategorii D, które mogłyby być skuteczne klinicznie), a 6% odpowiadało kategorii B (które są niezwykle ważne w medycynie ludzkiej, ale ich stosowanie u zwierząt powinno być ograniczone w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia publicznego).
Po raz pierwszy dane na temat stosowania leków zostały zebrane w całej UE. Wiele krajów nadal jest w trakcie tworzenia lub ulepszania systemów gromadzenia danych dotyczących stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych. W związku z tym udostępnione dane za 2023 r. nie były wystarczająco kompletne i dokładne, aby rozpocząć zgłaszanie informacji ilościowych. Państwa członkowskie zobowiązały się do konsolidacji swoich systemów gromadzenia danych dotyczących stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w celu zwiększenia dokładności i zakresu.
Europejska sprzedaż i stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w medycynie weterynaryjnej
31 marca 2025 r./ Europejska Agencja Leków/ Unia Europejska.
https://www.ema.europa.eu