W 2016 r. na każdego kierownika gospodarstwa w wieku poniżej 40 lat w UE przypadało trzech kierowników w wieku powyżej 65 lat. Starzenie się rolników w Europie jest jednym z największych wyzwań stojących przed obszarami wiejskimi. Wpływ wspólnej polityki rolnej (WPR) na wymianę pokoleń jest w większości pozytywny, ale pozostaje ograniczony, zwłaszcza w regionach pozbawionych podstawowej infrastruktury i usług.
Ocenę przeprowadzono w celu zbadania skuteczności i adekwatności środków politycznych dwóch filarów WPR wdrożonych w latach 2014–2020. Środki poddane ocenie w ramach oceny to te, które mają największe znaczenie dla wymiany pokoleń: wsparcie w postaci płatności bezpośrednich dla młodych rolników, wsparcie inwestycyjne oraz pomoc na rozpoczęcie działalności.
Stwierdzono, że środki w zakresie wymiany pokoleń WPR ...
- mają pozytywny wpływ na wzrost liczby młodych rolników, choć w ograniczonym zakresie.
- poprawiają wyniki gospodarstw rolnych, ich odporność i bezpieczny transfer gospodarstw ze starszego do młodszego pokolenia.
- mają tendencję do zwiększania stabilności społeczno-ekonomicznej przedsiębiorstw rolniczych po rozpoczęciu działalności przez młodych rolników, zamiast przyczyniać się do sukcesji gospodarstw.
- nie są dobrze przystosowanym do transferów poza rodzinę.
- pomagają nowym rolnikom w pokryciu kosztów ogólnych związanych z założeniem gospodarstwa i wsparciem inwestycyjnym we wczesnych latach.
- Jednak samo w sobie jest niewystarczające, aby pokonać główne bariery wejścia na rynek rolniczy, takie jak dostęp do ziemi i kwestie kapitałowe.
Chociaż poziom wyszkolenia młodych kierowników gospodarstw w wieku poniżej 35 lat wzrósł z czasem, dostęp do wiedzy i porad jest nadal niewystarczający. W 2016 r. tylko 43% młodych kierowników gospodarstw miało więcej niż praktyczne doświadczenie, w porównaniu do średnio 32% wszystkich rolników w UE. Analiza pokazuje korzyści płynące z bardziej formalnego szkolenia i doradztwa jako warunku uzyskania dostępu do dotacji kapitałowych, pomocy na rozpoczęcie działalności i / lub dodatku do płatności bezpośrednich dla młodych rolników.
Oto niektóre kluczowe ustalenia z „Oceny wpływu WPR na wymianę pokoleń, rozwój lokalny i miejsca pracy na obszarach wiejskich” (dostępne w j. ang, nim. i fr.) opublikowanej przez Komisję Europejską.
8 kwietnia, 2021/ Komisja Europejska / Unia Europejska.
https://ec.europa.eu/