Produkcja mieszanek paszowych w UE (UE-27) dla zwierząt hodowlanych w 2023 r. szacowana jest na 144,3 mln ton, co odzwierciedla 2% spadek w porównaniu do 2022 r., zgodnie z prognozami danych dostarczonymi przez członków FEFAC.
Rynek pasz w UE w 2023 r. odzwierciedla ciągłą presję polityczną i rynkową w zakresie zarządzania kryzysowego oraz rosnące zapotrzebowanie na dostarczanie zrównoważonych rozwiązań paszowych w celu uwzględnienia dynamiki rynku i kwestii regulacyjnych. Tendencje te są odpowiedzią na niekorzystny wpływ zmian klimatycznych i chorób zwierząt na podaż surowców, takich jak susze i powodzie, oraz na zdolności produkcyjne zwierząt, w tym ptasią grypę (AI) i afrykański pomór świń (ASF). Ponadto do tych zmian przyczyniły się polityki krajowe, począwszy od celów redukcji emisji gazów cieplarnianych po przepisy dotyczące emisji azotanów.
Produkcja mieszanek paszowych różni się w poszczególnych państwach członkowskich: podczas gdy kraje takie jak Niemcy, Irlandia, Dania i Węgry odnotowały około 5% spadek produkcji pasz, inne kraje, takie jak Austria, Bułgaria, Włochy i Rumunia, odnotowały niewielki wzrost. Pozostałe państwa członkowskie albo nieznacznie zmniejszyły produkcję pasz, albo utrzymały ją na poziomie podobnym do poprzedniego roku.
Podobnie jak w 2022 r., sektor pasz dla trzody chlewnej najbardziej ucierpiał w 2023 r., doświadczając dalszego spadku o prawie 2,5 mln ton. Na przykład Niemcy stanęły w obliczu zmniejszenia produkcji wieprzowiny z powodu utraty azjatyckich rynków eksportowych i były celem negatywnych kampanii medialnych. Dania doświadczyła znacznego spadku produkcji wieprzowiny o -13,6% w 2023 roku. Hiszpania, największy producent paszy dla świń w UE, straciła 800 000 ton produkcji z powodu zmieniających się preferencji konsumentów (inflacja cen żywności) i utraty rynków eksportowych. Tymczasem Włochy nadal zmagały się z wyzwaniami związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Jeśli chodzi o perspektywy popytu na mieszanki paszowe w 2024 r., scenariusz pozostaje niepewny. Kluczowe czynniki, takie jak wpływ chorób zwierząt, niepewność gospodarcza, utrzymująca się wysoka inflacja cen żywności, utrzymujące się nieregularności pogodowe oraz zwiększony import produktów z mięsa drobiowego z Ukrainy, wpływają na lokalną produkcję. Oczekuje się, że wpływ polityki "ekologicznej i dobrostanu zwierząt" będzie miał negatywny wpływ na perspektywy rynkowe produkcji żywca i pasz, chociaż koszty kluczowych materiałów paszowych, głównie zbóż paszowych, spadły do poziomów sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
6 grudnia, 2023/ FEFAC/ Unia Europejska.
https://fefac.eu/