Istniejące przepisy UE dotyczące nawozów obejmują głównie konwencjonalne nawozy, zazwyczaj wydobywane z kopalń lub produkowane chemicznie, o wysokim zużyciu energii i produkcji CO2. Odmienne przepisy krajowe utrudniają producentom nawozów organicznych sprzedaż i wykorzystywanie ich na jednolitym rynku UE. Nowe ustawodawstwo, wstępnie uzgodniono we wtorek:
- promuje zwiększone wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji nawozów, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju gospodarki obiegowej, jednocześnie zmniejszając zależność od importowanych składników
- ułatwi dostęp do rynku innowacyjnym nawozom organicznym, co dałoby rolnikom i konsumentom większy wybór i promuje "zielone" innowacje,
- ustanawia ogólnounijne kryteria jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska dla nawozów "UE" (tj. tych, które mogą być przedmiotem handlu na całym jednolitym rynku UE).
Kolejne kroki
Tymczasowe porozumienie musi jeszcze zostać potwierdzone przez ambasadorów państw członkowskich UE (COREPER) i Komisję Rynku Wewnętrznego Parlamentu. Projekt rozporządzenia zostanie poddany pod głosowanie w pełnym parlamencie na nadchodzącej sesji plenarnej i oficjalnie zatwierdzony przez Radę Ministrów UE.
Obecnie tylko 5% odpadów organicznych jest poddawanych recyklingowi i wykorzystywanych jako nawozy. Według szacunków, jeśli więcej odpadów biologicznych zostanie poddanych recyklingowi, może zastąpić do 30% nawozów nieekologicznych.
UE importuje rocznie ponad 6 milionów ton fosforytów, ale według Komisji może odzyskać do 2 milionów ton fosforu z osadów ściekowych, odpadów ulegających biodegradacji, mączki mięsno-kostnej lub obornika.
Prawie połowa nawozów na rynku UE nie jest objęta obowiązującym prawodawstwem. Nowa, która zastąpi obecne rozporządzenie w sprawie nawozów z 2003 r., obejmuje wszystkie rodzaje nawozów (mineralne, organiczne, polepszacze gleby, uprawy itp.).
Nawozy "UE" muszą spełniać wszystkie wymogi dotyczące jakości, bezpieczeństwa i oznakowania zgodnie z przepisami UE i mogą być przedmiotem swobodnej wymiany handlowej na jednolitym rynku UE.
wtorek 20 listopada, 2018/ EP/ UE
http://www.europarl.europa.eu