Eksperci z państw członkowskich UE wczoraj na spotkaniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt zatwierdzili zrewidowane środki kontroli po stwierdzeniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce i na Litwie.
Te zmienione środki dotyczące zdrowia zwierząt identyfikują trzy poziomy ryzyka dla ASF i przedefiniowano zainfekowane obszary, na których zostało zidentyfikowane ryzyko ASF.
Zostala zatwierdzona decyzja UE, która zapewni wsparcie finansowe w wysokości 3,5 mln € w 2014 r. w celu zwalczania choroby.
Nowe przepisy, które konsolidują wszystkie istniejące nadzwyczajne środki zapobiegawcze krajowe w jednym akcie prawnym, różnicują strefy według poziomu ryzyka: a) ze względu na wyższe ryzyko choroby endemicznej świń i dzików na Sardynii (Włochy), b) ponowne wytyczenie granic z zakażonego obszaru w Polsce i na Litwie, wzdłuż granicy z Białorusią, w których choroba ta występuje tylko w dzika i c) strefy buforowej w sąsiedztwie obszaru zapowietrzonego w Polsce i na Litwie w celu dalszego zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
Stosowane ograniczenia zależą od poziomu ryzyka: a) bardzo rygorystyczne w Sardynii, b) ogólne ograniczenia u żywych świń, nasienia i mięsa wieprzowego w obszarze zapowietrzonym, w Polsce i na Litwie z bezpiecznymi odstępstwami, jeśli środki zmniejszające ryzyko (badania, bio-asekuracja) są stosowane oraz c) łagodniejsze ograniczenia stosowane w stosunku do żywych zwierząt wraz z kontrolą w strefie buforowej.
Finansowanie jest udzielone dla Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce w celu nadzoru, bezpieczeństwa biologicznego, ukierunkowanych kampanii informacyjnych i rekompensaty dla rolników z powodu wcześniejszego uboju i usuwania zwierząt z gospodarstw przydomowych ze względów bioasekuracyjnych.
Te środki kontroli będą stosowane do co najmniej 31 grudnia 2017 roku.
Więcej informacji: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/asf_en.htm
Środa 19 marca, 2014/ EC/ Unnia Europejska.