W początkowym okresie 2014 r. w krajach bałtyckich i wschodniej części Polski zgłoszono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV). We współpracy z państwami członkowskimi dotkniętymi problemami z ASF EFSA aktualizuje analizę epidemiologiczną ASF w Unii Europejskiej, która została przeprowadzona w 2015 roku.
Choroba rozprzestrzenia się około 2 km na miesiąc na Łotwie i w Estonii, a 1 km na miesiąc w Litwie i w Polsce. Ponadto liczba zarażonych zwierząt wśród dzików jest bardzo niska (do 3%). Wybuch w krajach bałtyckich i Polsce określa się zatem jako "epidemia na małą skalę".
Liczba pozytywnych próbek z polowań na dziki wzrastała zimą, co można wytłumaczyć wzorami aktywności człowieka (znaczna aktywność łowiecka w okresie zimowym). Liczba pozytywnych próbek od znalezionych padłych dzików wzrastała latem. Może to być związane z epidemiologią choroby i / lub biologią dzików; Wymaga to jednak dalszego badania.
Częstość występowania wirusa u upolowanych dzików jest bardzo niska (0,04-3%), bez wyraźnej tendencji w czasie. Widoczna częstość występowania wirusa na poziomie kraju u padłych dzików w krajach dotkniętych chorobą wynosi od 60% do 86%, z wyjątkiem Polski, gdzie obserwowano wartości to od 0,5% do 1,42%. Od początku epidemii częstość występowania przeciwciał i dzików była zawsze niższa niż częstość występowania wirusa, co wskazuje na niezmienioną sytuację epidemiologiczną / immunologiczną.
Analiza czynników ryzyka wykazuje związek między liczbą miejscowości, ilością ludności i świń domowych lub gęstością wystepowania dzików oraz obecnością ASF u dzików dla Estonii, Łotwy i Litwy.
czwartek 23 marca 2017/ EFSA/ UE.
https://www.efsa.europa.eu