X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: wpływ strategii F2F i strategii na rzecz bioróżnorodności na przemysł wieprzowy

W niedawno opublikowanym badaniu przeanalizowano możliwe skutki niektórych elementów strategii "od pola do stołu" i różnorodności biologicznej dla rolnictwa UE, w tym dla przemysłu wieprzowego.

26 październik 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W raporcie przedstawiono modelowy scenariusz badający potencjalne skutki wybranych celów strategii Farm to Fork ( Od pola do stołu) (F2F) i BDS (Biodiversity strategies - Strategie bioróżnorodności) w ramach celów klimatycznych na rok 2030 i wspólnej polityki rolnej (WPR) po roku 2020.

W scenariuszu uwzględniającym łączny wpływ celów strategii F2F i BDS bez zmiany WPR, eksport mięsa wieprzowego z UE zmniejszyłby się o 77%, co byłoby spowodowane spadkiem podaży w UE i drastycznym wzrostem cen producenta.

EU-27 net trade for livestock products in both baseline and F2F and BDS targets and CAP 2014-2020 scenario in 2030. Source: Barreiro-Hurle et. al.
EU-27 net trade for livestock products in both baseline and F2F and BDS targets and CAP 2014-2020 scenario in 2030. Source: Barreiro-Hurle et. al.

W tym scenariuszu UE utraciłaby względną konkurencyjność i znaczne udziały w światowych rynkach wieprzowiny. Nastąpiłby 43 % wzrost cen mięsa wieprzowego, co doprowadziłoby do wyższych całkowitych dochodów w odpowiednich sektorach produkcji (+129 %).

Dostęp do pełnego raportu tutaj: Modelling environmental and climate ambition in the agricultural sector

22 października, 2021/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://publications.jrc.ec.europa.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły