X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa pozostają w stagnacji od 2010 r.

Emisje gazów cieplarnianych (GHG) w UE z rolnictwa spadły o ponad 20% od 1990 r., ale od 2010 r. pozostają w stagnacji.

greenhouse gas emission
greenhouse gas emission
2 czerwiec 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Mimo to, wraz ze wzrostem produkcji rolnej, ślad klimatyczny na jednostkę produkcji nadal się poprawiał. Niemniej jednak aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne UE na 2030 r. (osiągnięcie co najmniej 55% redukcji emisji do 2030 r. w UE) jest potrzebna dalsza redukcja emisji.

Ocena wpływu WPR na zmiany klimatu i emisje gazów cieplarnianych

WPR pomogła zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Łagodzenie skutków osiąga się głównie poprzez ochronę istniejących zasobów węgla, w szczególności dzięki utrzymywaniu trwałych użytków zielonych wspieranych przez ekstensywne systemy wypasu zwierząt gospodarskich. Istnieje możliwość dalszego zwiększenia składowania dwutlenku węgla w glebach UE.

W ocenie stwierdzono również, że:

  • ograniczenie emisji z uprawianych gleb rolniczych jest lepiej rozwiązywane w ramach WPR niż ograniczanie emisji zwierząt gospodarskich, głównie ze względu na charakter płatności i wsparcia w ramach WPR.
    Niemniej jednak hodowcy zwierząt gospodarskich odgrywają również kluczową rolę w zarządzaniu dużymi obszarami ziemi, które są (lub mogą być) pochłaniaczami dwutlenku węgla (zwłaszcza w przypadku zarządzania dużymi obszarami trwałych użytków zielonych i pastwisk).
  • Rozwój obszarów wiejskich wspiera redukcję emisji w sektorze hodowlanym za pomocą różnych środków, takich jak pewne zobowiązania rolno-środowiskowe w odniesieniu do gospodarowania paszami lub obornikiem lub inwestycje w środki trwałe związane z przechowywaniem obornika, pomieszczeniami dla zwierząt lub instalacją komór fermentacyjnych beztlenowych.
  • Dobrowolne wsparcie związane z produkcją w sektorze hodowli może sprzyjać systemom, które są ekonomicznie wrażliwe i ważne dla odporności ziem. Mogą jednak potencjalnie mieć negatywny wpływ, jeśli wpływ na klimat i potrzeby adaptacyjne nie zostaną odpowiednio uwzględnione w projekcie programu.
  • Główny wkład systemów uprawnych pochodzi z ulepszonego gospodarowania gruntami, wspieranego głównie przez zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne i środki rolnictwa ekologicznego; a także uprawy wiążące azot, takie jak lucerna i soja, wspierane w szczególności przez zazielenianie i wsparcie związane z produkcją. WPR osiągnęła jednak mniejszą redukcję emisji w gospodarstwach o intensywnym użytkowaniu użytków zielonych lub uprawnych.

1 czerwca 2021/ EC/ UE
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji