Parlamentarne dochodzenie w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu (komisja ANIT), powołane w czerwcu 2020 r. w celu zbadania domniemanych naruszeń przepisów UE, stwierdziło, że przepisy UE w tej dziedzinie nie zawsze są przestrzegane w państwach członkowskich i nie uwzględniają w pełni różnych potrzeb transportowych zwierząt.
W oparciu o te ustalenia, posłowie z komisji ANIT zatwierdzili zestaw projektów zaleceń obejmujących:
- kamery CCTV na pojazdach transportowych, zwłaszcza przy załadunku i rozładunku
- odpowiednia temperatura (między 5ºC a 30ºC)
- zakaz transportu bardzo młodych zwierząt
- ustanowienie limitów czasu podróży
Europosłowie opowiadają się za przejściem do systemu, który preferuje transport nasienia lub zarodków niż stado hodowlane, a także tusz i mięsa niż zwierzęta przemieszczane w celu uboju. Wzywają Komisję do przedstawienia planu działania w celu wsparcia tego przejścia nie później niż do 2023 roku, w tym propozycji specjalnego funduszu w celu zminimalizowania społeczno-gospodarczych skutków zmian, które muszą zostać wprowadzone.
Posłowie twierdzą, że nie istnieje żaden system kontroli transportu zwierząt do krajów spoza UE. Domagają się, aby państwa członkowskie kontrolowały wszystkie przesyłki do krajów spoza UE. Eksport żywych zwierząt powinien być zatwierdzany tylko wtedy, gdy spełnia europejskie standardy dobrostanu zwierząt.
Pełna Izba ma przedyskutować oba dokumenty i zagłosować nad projektem rekomendacji na sesji plenarnej w Strasburgu w styczniu 2022 roku.
2 grudnia, 2021/ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu/