Porozumienie usunie ogromną większość z 1 miliarda euro ceł płaconych rocznie przez przedsiębiorstwa UE eksportujące do Japonii i doprowadziło do zniesienia szeregu długotrwałych barier regulacyjnych, na przykład w odniesieniu do samochodów. Otwarcie rynku japońskiego zwiększy eksport unijnego rolnictwa i możliwości eksportowe UE w szeregu innych sektorów.
Umowa o partnerstwie gospodarczym dodatkowo wzmocni współpracę między Europą i Japonią w wielu dziedzinach, potwierdzi wspólne zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju i po raz pierwszy będzie zawierała konkretne zobowiązanie do przyjęcia paryskiego porozumienia w sprawie klimatu.
Następne kroki
Porozumienie oczekuje obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski i japoński sejm, po czym może wejść w życie w 2019 r.
Jednocześnie trwają negocjacje z Japonią w sprawie standardów ochrony inwestycji i rozwiązywania sporów dotyczących ochrony inwestycji. Zdecydowane zaangażowanie obu stron polega na jak najszybszym osiągnięciu konwergencji w negocjacjach w sprawie ochrony inwestycji, w świetle ich wspólnego zaangażowania w stabilne i bezpieczne środowisko inwestycyjne w Europie i Japonii.
wtorek 17 lipca, 2018/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid