W dniu 6 grudnia 2024 r. Unia Europejska (UE) i Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) sfinalizowały historyczną umowę o wolnym handlu po 25 latach negocjacji. Pakt ten ma na celu wyeliminowanie ponad 90% ceł w obu kierunkach, tworząc jedną z największych stref wolnego handlu na świecie, obejmującą ponad 700 milionów ludzi.
Wdrożenie porozumienia wiąże się jednak z poważnymi wyzwaniami. Niektóre kraje wyraziły sprzeciw, powołując się na obawy dotyczące nieuczciwej konkurencji dla ich sektorów rolnych i zgodności z normami środowiskowymi. Ponadto organizacje rolnicze w Hiszpanii i innych krajach europejskich wyraziły obawy dotyczące wpływu umowy na ich sektory.
Pomimo tych przeszkód, przywódcy, tacy jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, podkreślali korzyści gospodarcze płynące z umowy, w tym oszczędność 4 miliardów euro na cłach dla europejskich firm i wzmocnienie stosunków handlowych z Ameryką Łacińską.
Podsumowując, chociaż umowa UE-Mercosur stanowi znaczący postęp w stosunkach handlowych między obiema grupami, jej ratyfikacja i wdrożenie będą zależeć od rozwiązania obaw zgłoszonych przez kilka państw członkowskich UE i dotkniętych sektorów.
Państwa członkowskie UE muszą zatwierdzić umowę za pośrednictwem swoich przedstawicieli w Radzie. Wymaga to konsensusu między krajami UE. Następnie, po zatwierdzeniu przez Radę, Parlament Europejski musi głosować i wyrazić zgodę.
6 grudnia, 2024/ Redakcja 333