X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: Koniec „epoki klatkowej”, potrzebne są dalsze badania

Ministrowie wezwali Komisję do przeprowadzenia pełnej oceny skutków inicjatywy, a także do zapewnienia finansowania rolnikom przechodzącym z systemów klatkowych.

22 lipiec 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Ministrowie omówili odpowiedź UE na Europejską Inicjatywę Obywatelską (ECI) „Zakończyć epokę klatkową”. Celem tej kampanii, która otrzymała 1,4 mln podpisów z całej UE, jest zakaz umieszczania w klatkach zwierząt hodowlanych, takich jak kury, króliki, gęsi, kaczki, samice świń i cielęta. Chociaż wiele delegacji zabrało głos, aby wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy, zwróciły one również uwagę, że takie posunięcie może mieć potencjalnie negatywny wpływ na rolników, zarówno pod względem kosztów transformacji, jak i utraty konkurencyjności w stosunku do rolników spoza UE. W związku z tym wezwali Komisję do przeprowadzenia pełnej oceny skutków inicjatywy, a także do zapewnienia finansowania rolnikom, którzy odchodzą od systemów klatkowych. Na koniec zwrócili uwagę na potrzebę stosowania tych samych norm dobrostanu zwierząt do produktów rolnych importowanych z krajów spoza UE.

W dniu 30 czerwca 2021 r. Komisja przyjęła komunikat w odpowiedzi na tę europejską inicjatywę obywatelską, w którym stwierdza, że ​​zamierza zaproponować stopniowe wycofanie i ostatecznie zakazanie stosowania systemów klatkowych dla wszystkich żądanych gatunków i kategorii, pod pewnymi warunkami (w tym długość okresu przejściowego), która zostanie ustalona na podstawie opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Opinia ma być wydana w latach 2022 i 2023. oraz oceny skutków, opartej na badaniu skutków środowiskowych i społeczno-gospodarczych , między innymi, stopniowe wycofywanie klatek, które uwzględni korzyści w zakresie dobrostanu zwierząt, społeczne i gospodarcze potrzeby sektora rolnego w UE, w tym małych gospodarstw, wymiar handlu międzynarodowego i aspekty środowiskowe.

Zostanie to uwzględnione jako jeden z kluczowych celów przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, który Komisja zobowiązała się zaproponować do ostatniego kwartału 2023 r.

Elementy te zostaną wzięte pod uwagę przy określaniu długości rozsądnego okresu przejściowego oraz towarzyszących i wspierających środków ułatwiających rezygnację z chowu klatkowego. Komisja oceni w szczególności wykonalność prac nad proponowanymi przepisami, które wejdą w życie od 2027 r.

19 lipca , 2021/ Rada / Unia Europejska.
https://www.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów