Agresja militarna Rosji przeciwko Ukrainie znacząco zakłóciła sytuację na światowych rynkach rolnych. Spowodowało to większą niepewność co do przyszłej dostępności zbóż i nasion oleistych oraz zwiększyło niestabilność i tak już napiętych rynków. UE jest w dużej mierze samowystarczalna pod względem żywnościowym, posiada ogromną nadwyżkę w handlu produktami rolno-spożywczymi, a jednolity rynek UE może po raz kolejny udowodnić swoją zdolność do absorpcji wstrząsów. Niemniej jednak istnieją pewne obawy co do przystępności cenowej ze względu na wysokie ceny rynkowe i tendencje inflacyjne.
Proponowane środki mające na celu zwiększenie produkcji roślin uprawnych w UE pozwolą rolnikom na zwiększenie powierzchni zasiewów kukurydzy, słonecznika i roślin wysokobiałkowych. W rezultacie zbiory w UE w 2022 r. mogą być bardzo dobre w przypadku zbóż i nasion oleistych, o ile utrzymają się normalne warunki pogodowe. Przewiduje się, że w 2022 r. produkcja zbóż w UE osiągnie 297,7 mln ton. Wraz z mniejszym popytem na pasze spowodowanym niższą produkcją wieprzowiny oraz mniejszym wykorzystaniem zbóż do produkcji biopaliw, może to pomóc w złagodzeniu wpływu, jaki na rynki światowe może mieć spodziewany brak eksportu zbóż z Ukrainy.
Oczekuje się, że w tym roku gospodarczym (do końca czerwca) eksport zbóż wzrośnie o 14%, głównie dzięki dodatkowym 5,6 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu z poprzednim sezonem. Po letnich zbiorach w 2022 r. eksport netto zbóż z UE może wzrosnąć o prawie 40% do 41,4 mln ton od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. (rok gospodarczy 2022/23).
Ceny nasion oleistych gwałtownie wzrosły od początku inwazji Rosji na Ukrainę, a ceny rzepaku i słonecznika osiągnęły poziom 1 000 euro za tonę. Produkcja nasion oleistych nie jest jednak problemem, ponieważ szacuje się, że w tym roku gospodarczym wzrośnie o 6,5% do 30,2 mln ton, a w nadchodzącym roku gospodarczym ma wzrosnąć do 32,2 mln ton. W tym ostatnim roku produkcja nasion słonecznika ma wynieść 11,2 mln ton.
5 kwietnia, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu/