X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE osiągnęła porozumienie w sprawie krajowych ograniczeń emisji z rolnictwa

Europejski Zielony Ład: UE osiąga porozumienie w sprawie krajowych redukcji emisji z transportu, budynków, odpadów i rolnictwa.

15 listopad 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte wczoraj wieczorem tymczasowe porozumienie z Parlamentem Europejskim i Radą w sprawie zwiększenia ambicji unijnego rozporządzenia w sprawie wspólnych starań o ograniczenie emisji (ESR). Porozumienie to ustanawia wiążące roczne cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych dla państw członkowskich w sektorach nieobjętych obecnie unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). W porozumieniu utrzymano wniosek Komisji dotyczący zwiększenia celu redukcji emisji w tych sektorach z 29% do 40% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2005 r.

Zaktualizowane cele w zakresie redukcji emisji dla państw członkowskich wynoszą od -10% do -50% w porównaniu z 2005 r. i doprowadzą do dalszego zbliżenia emisji państw członkowskich na mieszkańca w 2030 r.

Sektory objęte ESR obejmują budownictwo, rolnictwo, odpady, przemysł drobny i transport. Przykłady potencjalnych środków, które państwa członkowskie mogą podjąć w celu ograniczenia emisji i osiągnięcia swoich celów, obejmują: promowanie transportu publicznego, modernizację budynków, bardziej wydajne systemy ogrzewania i chłodzenia oraz bardziej przyjazne dla klimatu praktyki rolnicze.

Porozumienie to jest najnowszym krokiem w kierunku przyjęcia pakietu legislacyjnego Komisji "Fit for 55" w celu realizacji europejskiego zielonego ładu, po niedawnym porozumieniu dotyczącym zakończenia sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 w Europie do 2035 r.

Kontekst

Europejski Zielony Ład to długoterminowa strategia wzrostu UE, która ma sprawić, że Europa stanie się neutralna klimatycznie do 2050 r. Zmiana rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego jest jednym z wniosków "Fit for 55" przedstawionych przez Komisję w lipcu 2021 r. w celu dostosowania unijnej polityki w zakresie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i podatków do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Osiągnięcie tych redukcji emisji w najbliższej dekadzie jest kluczowe, aby Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 r. i aby europejski zielony ład stał się rzeczywistością.

9 listopad , 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów