Po rekordowym poziomie uboju i produkcji wieprzowiny osiągniętym w 2021 r., USDA prognozuje, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadnie w tym roku. Gwałtowny wzrost popytu na wieprzowinę w Chinach w 2020 roku przyniósł optymizm w sektorze, co zapoczątkowało wzrost podaży prosiąt w 2020 roku. Ze względu na czas tuczu końcowego oraz zakłócenia w rzeźniach spowodowane pandemią koronawirusa, duża część prosiąt została ubita w 2021 roku.
Ze względu na spowalniający popyt w Chinach oraz rosnące koszty paszy, energii i pracy w 2021 roku, perspektywy dla sektora pogorszyły się, a pogłowie loch zostało zredukowane o 3,6% do nowego rekordowo niskiego poziomu. Duże redukcje przewiduje się w Niemczech i w Polsce. Nawet w Hiszpanii, która od 2013 r. wykazuje stały wzrost uboju, w 2022 r. przewiduje się wyrównanie uboju. Mniejsza podaż prosiąt doprowadzi w końcu do zmniejszenia uboju świń i zmniejszenia produkcji wieprzowiny.
Podczas gdy nie oczekuje się spadku uboju w prawie połowie państw członkowskich UE, oczekuje się spadku wśród wiodących producentów (Hiszpania, Niemcy, Francja, Dania, Holandia i Belgia). Wśród głównych producentów jedynym wyjątkiem jest Francja. Przewiduje się, że w 2022 r. ubój we Francji nieznacznie wzrośnie, ponieważ w 2021 r. spodziewany jest wzrost końcówek tuczu. Oczekuje się jednak, że w 2022 roku pogłowie świń we Francji będzie niższe.
Ogólnie rzecz biorąc, ubój w UE ma się zmniejszyć do 247 milionów sztuk, a produkcja wieprzowiny do 23,3 MMT CWE. Pogłowie końcowe w 2022 roku prognozowane są na 140 milionów sztuk.
Jednak w oparciu o wysokie zapasy handlowe stworzone w 2021 r., unijny sektor trzody chlewnej dysponuje wolumenem umożliwiającym utrzymanie, a nawet zwiększenie eksportu wieprzowiny w tym roku. Poprzez swoje
dywersyfikacji eksportu, UE nie będzie tak zależna od popytu z Chin. Jeśli jednak popyt eksportowy spadnie, przewiduje się, że zapasy wieprzowiny w UE będą dalej rosły, wywierając presję na ceny i marże zysku.
2 marca, 2022/ USDA/ USA.
https://apps.fas.usda.gov