W przyjętym przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekcie rezolucji w sprawie sprawozdania z wdrażania przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt hodowlanych podkreśla się, że obecne prawodawstwo UE dotyczące dobrostanu zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, nie jest konsekwentnie wdrażane we wszystkich państwach członkowskich, pozostaje w tyle za postępem naukowym i ustanawia szczegółowe minimalne standardy dobrostanu tylko dla pewnej liczby gatunków.
Projekt rezolucji wzywa do opracowania w przyszłości przepisów UE dotyczących dobrostanu zwierząt, które byłyby jednolicie transponowane we wszystkich państwach członkowskich. Powinna ona opierać się na danych naukowych, ocenach skutków i podejściu gatunkowo specyficznym, czytamy w tekście.
Rolnikom należy zapewnić wystarczającą ilość czasu, wsparcia i finansowania, aby mogli inwestować w lepszy dobrostan zwierząt. Zdaniem eurodeputowanych aktualizacja powinna również uwzględniać dochody unijnych rolników i konkurencyjność na światowym rynku rolnym.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego ds. Rolnictwa z zadowoleniem przyjmują europejską inicjatywę obywatelską „Koniec wieku klatkowego” i wzywają do zakazania stosowania klatek dla kur niosek. Posłowie do PE chcą jednak podejścia opartego na gatunkach, wykorzystującego jasne definicje klatki. Hodowcy, których dotyczą nowe standardy, powinny otrzymać specjalne wsparcie finansowe na przejście na alternatywny system chowu zwierząt.
Obecne dobrowolne i w większości prywatne systemy znakowania dobrostanu zwierząt w UE znacznie się różnią. Aby zapewnić konsumentom niezawodne etykietowanie produktów zwierzęcych w aspektach związanych z dobrostanem całego cyklu produkcyjnego, posłowie do PE ds. rolnictwa opowiadają się za dobrowolnym unijnym systemem znakowania zwierząt obejmującym wszystkie gospodarstwa hodowlane. Mówią, że w przyszłości należy zbadać możliwość obowiązkowego znakowania.
Rezolucja w sprawie sprawozdania z realizacji dotyczącego dobrostanu zwierząt w gospodarstwach musi teraz zostać poddana pod głosowanie w pełnym składzie Parlamentu, być może podczas grudniowej sesji.
26 października, 2021/ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu/