Dochodzenie Parlamentu, ustanowione w czerwcu 2020 r. w celu zbadania domniemanych naruszeń unijnych przepisów dotyczących transportu zwierząt, wykazało, że przepisy UE w tej dziedzinie nie zawsze są przestrzegane w państwach członkowskich i nie uwzględniają w pełni różnych potrzeb zwierząt. Naruszenia obejmują brak miejsca nad głową, wody lub żywności dla transportowanych zwierząt, przewożone zwierzęta, które nie nadają się do transportu oraz przegęszczenie. Stosowane są nieodpowiednie pojazdy, a transport czasami odbywa się w ekstremalnych temperaturach i przy wydłużonym czasie podróży.
Aby zaradzić tej sytuacji, posłowie przyjęli 20 stycznia 2022 r. zalecenia. Wzywają Komisję i kraje UE do wzmożenia wysiłków na rzecz poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu, aktualizacji przepisów UE i powołania unijnego komisarza odpowiedzialnego za dobrostan zwierząt.
- Posłowie wzywają do ograniczenia czasu podróży zwierząt domowych przeznaczonych do uboju do mniej niż ośmiu godzin, a ciężarne zwierzęta w ostatniej trzeciej ciąży nie powinny być przewożone dłużej niż cztery godziny.
- Posłowie chcą kamer CCTV w pojazdach transportowych, zwłaszcza do załadunku i rozładunku.
- Organy krajowe powinny zatwierdzać plany podróży zwierząt tylko wtedy, gdy prognozowana temperatura ma wynosić od 5°C do 30°C. Należy rejestrować temperaturę, wilgotność i poziomy amoniaku w pojazdach.
- Posłowie domagają się od państw członkowskich kontroli wszystkich transportów do krajów spoza UE, a eksport żywych zwierząt powinien być zatwierdzany tylko wtedy, gdy spełnia europejskie normy dobrostanu zwierząt.
- Posłowie do PE opowiadają się za przejściem na transport nasienia lub embrionów nad stadami hodowlanymi oraz tusz i mięsa nad zwierzętami przewożonymi na ubój. Posłowie wzywają Komisję do pilnego przedstawienia, nie później niż do 2023 r., planu działania wspierającego tę transformację, w tym propozycji konkretnego funduszu, aby zminimalizować społeczno-gospodarcze skutki zmian, które należy wprowadzić.
20 stycznia, 2022/ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu