Zawieszenie ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do Unii Europejskiej zostanie przedłużone o kolejny rok, po przyjęciu przez Radę 13 maja i głosowaniu w Parlamencie Europejskim 23 kwietnia.
Te tak zwane autonomiczne środki handlowe (ATM) obowiązują od czerwca 2022 r. i są kluczowym filarem wsparcia UE dla Ukrainy, zapewniając koło ratunkowe dla gospodarki tego kraju poprzez dostęp do rynku UE.
Środki te uwzględniają również obawy zainteresowanych stron w UE. W tym celu - i biorąc pod uwagę znaczny wzrost przywozu niektórych produktów rolnych z Ukrainy do UE w 2022 i 2023 r. - odnowione ATM zawierają wzmocniony mechanizm ochronny. Umożliwia on podjęcie szybkich działań naprawczych w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich.
Ponadto hamulec bezpieczeństwa ma zastosowanie do jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu, który zostanie automatycznie uruchomiony, jeśli wielkość przywozu osiągnie średni roczny przywóz odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej również opublikowała te wielkości przywozu.
Teraz, gdy ATM zostały przyjęte, Komisja podejmuje również niezbędne kroki, poprzez konsultacje z Ukrainą na podstawie art. 29 układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, w celu uzgodnienia długoterminowej wzajemnej liberalizacji taryf. Proces ten ma na celu zapewnienie pewności gospodarczej i stabilnych ram handlowych zarówno Ukrainie, jak i UE, a także rolnikom i przedsiębiorstwom. Stanowiłoby to również ważny krok naprzód w odbudowie Ukrainy i dalszej integracji z rynkiem wewnętrznym UE, a ostatecznym celem byłoby zapewnienie przyszłego przystąpienia tego kraju do Unii.
13 maja, 2024/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu