Plan przedłużenia bezcłowego dostępu ukraińskiego eksportu do rynku UE do końca 2015 roku został przyjęty przez Parlament Europejski 23 października 2014 r. "Biorąc pod uwagę obecną sytuację, terminowe przedłużenie tego rozporządzenia, które gwarantuje Ukrainie autonomiczne środki handlowe, jest dowodem na to, że UE może działać szybko i zdecydowanie. To także dowód naszej woli politycznej i moralnego obowiązku", powiedział poseł sprawozdawca, Gabrielius Landsbergis (EPP, LT). Dodał też, że dla ukraińskich producentów oraz interesów jest to szansa, żeby przygotować się do pełnej implementacji Umowy o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu (DCFTA) od początku 2016 roku.
Jednostronne preferencje handlowe znoszą 94,7 % ceł UE, które aktualnie są nakładane na towary przemysłowe importowane z Ukrainy. Likwidują też cła unijne na ponad 80 % ukraińskich eksportowanych produktów rolnych. Unia Europejska ogranicza jednak ilość "wrażliwych" produktów, takich jak zboża, wieprzowina, wołowina, drób i przetworzona żywność, które mogą być importowane bezcłowo, jeśli tylko nie szkodzi to interesom producentów w UE. Ukraina została też zobowiązana do przestrzegania standardów zdrowotnych UE, szanowania praw człowieka, praw podstawowych i zasad praworządności.
Statystyki dostarczone przez Ukrainę pokazują, że eksport z Ukrainy do UE w pierwszej połowie 2014 roku zwiększył się o 25 % (o 587 mln dol.), równoważąc spadek ukraińskiego eksportu do Rosji (-24,5 %).
poniedziałek 27 października/KRIR/ Polska www.krir.pl