Mięso
Według KE „Krótkoterminowe prognozy dla rynków rolnych UE w 2020 r.” oczekuje się, że w 2020 r. produkcja mięsa w UE spadnie w przypadku wszystkich rodzajów mięsa oprócz wieprzowiny (+ 0,5%); spadek odnotuje wołowina (-1,7%), drób (-2,0%), mięso owcze i kóz (-1,5%).
Eksport mięsa z UE ma wzrosnąć w 2020 r., z wyjątkiem drobiu. Wzrost będzie szczególnie silny w przypadku wieprzowiny ze względu na przyspieszający popyt importowy z Chin, które pozostaną zdecydowanie głównym odbiorcą wieprzowiny z UE.
Roczne spożycie mięsa może spaść do 65 4 kg na mieszkańca w 2020 r. ze względu na zmniejszenie popytu konsumenckiego w okresie postoju oraz ograniczoną dostępność krajową, której nie rekompensuje import.
Wieprzowina
Produkcja wieprzowiny w UE nieznacznie spadła w I kwartale (-0,5% rok do roku), do czego przyczyniły się spadki w Polce (-8,2%) i Włoszech (-20%). Wzrost produkcji, wspierany przez wysokie ceny, był stabilny u innych kluczowych producentów w UE, odnotowując odbicie w Niemczech (+ 1,1%) i Danii (+ 2,7%), dalszy ostry wzrost w Holandii i Hiszpanii (obydwa + 4,4%) i niewielki wzrost we Francji (+ 0,6%). Eksporterzy z UE skorzystali z dużego popytu ze strony Chin (z wyjątkiem PL ze względu na rozprzestrzenianie się ASF), co zrekompensowało spadek popytu z innych głównych destynacji (Japonia, Korea Południowa, USA, Filipiny i Australia).
Ceny wzrosły w 2019 r., gdy podaż się zmniejszyła, a eksport wzrósł. Następnie zaczęły spadać w kierunku średniej z 5 lat, gdy spadł popyt na usługi gastronomiczne. Ceny zaczęły ponownie rosnąć w ostatnich tygodniach, po odbiciu się usług gastronomicznych i światowego popytu. Ustabilizowały się na poziomie 163 EUR / 100kg w 25 tygodniu.
Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny nieznacznie wzrośnie w 2020 r. (+ 0,5%). Sprzyjać temu będą korzystne ceny, powrót popytu konsumenckiego i solidne perspektywy eksportu (+ 10% / 2019), głównie do Chin oraz niedawne inwestycje w tym sektorze, przy założeniu, że ASF nie rozprzestrzeni się dalej w UE.
Zmniejszenie popytu konsumenckiego w okresie zamknięcia i ogólnie ograniczona dostępność krajowa sprawią, że spożycie wieprzowiny spadnie poniżej 30 kg na mieszkańca w 2020 r.
Dzięki utrzymywaniu się ASF w Chinach eksperci przewidują dalszą redukcję pogłowia i powiązany spadek produkcji wieprzowiny o 15–25% w 2020 r. oraz potrzebę większego importu. Import wieprzowiny do Chin gwałtownie rósł do kwietnia (170 rok do roku), przynosząc korzyści UE (+ 150%) i innym kluczowym dostawcom (Stany Zjednoczone, Brazylia i Kanada). Wzrósł również popyt na podroby, ale głównie na korzyść UE. Bezprecedensowa skala ostatnich przepływów handlowych wieprzowiny do Chin może osłabnąć w drugiej połowie roku, co zachęca do konsumpcji innych (importowanych) mięs.
*Aby porównać dane dotyczące produkcji trzody chlewnej według kraju i roku, odwiedź interaktywne wykresy 3trzy3.
6 lipca 2020/ EC/ UE.
https://ec.europa.eu/