Przyjęta przez europosłów strategia zakłada ona, że do 2050 roku nastąpi odbudowa i wzmocnienie ekosystemów światowych, i że będą objęte odpowiednią ochroną.
Posłowie są zdania, że strategia jej ochrony powinna uwzględniać pięć najważniejszych czynników, które odpowiadają za zmiany w przyrodzie:
- zmiany w użytkowaniu gruntów i mórz,
- bezpośrednie wykorzystywanie organizmów,
- zmiana klimatu,
- zanieczyszczenie
- inwazyjne gatunki obce
Posłowie chcą, by na działania w dziedzinie bioróżnorodności przeznaczyć 20 mld euro rocznie, a także „porozumienia paryskiego” na rzecz bioróżnorodności. Miałoby ono zostać zawarte podczas konferencji ONZ w październiku tego roku i określać priorytety w dziedzinie bioróżnorodności na rok 2030 i dalsze lata.
UE już posiada największą na świecie sieć obszarów chronionych, a europosłowie postulują, żeby do 2030 r. objąć ochroną przynajmniej 30% unijnych obszarów lądowych i morskich, przy czym przynajmniej jedną trzecią tych obszarów (w tym wszystkie pozostałe lasy pierwotne i stare drzewostany) należy objąć jeszcze ściślejszą ochroną. Należy także powstrzymać negatywne zmiany dotyczące przyrody oraz zapewnić odpowiedni status ochrony wszystkim chronionym gatunkom zwierząt i wszystkim siedliskom do 2030 roku.
Celem jest także zwiększenie bioróżnorodności na obszarach miejskich, takimi jak minimalna ilość dachów zielonych na budynkach i zakaz stosowania pestycydów chemicznych.
Pod znakiem zapytania stoi ponowne dopuszczenie do obrotu glifosatu po 31 grudnia 2022 roku. Ponadto europosłowie pragną, aby dokonano do przeglądu unijnej inicjatywy na rzecz owadów zapylających.
9 czerwca 2021r. /Parlament Europejski / Unia Europejska https://www.europarl.europa.eu/