UE wycofuje do 15 września 2023 r. nadzwyczajne i tymczasowe środki zapobiegawcze przyjęte 2 maja 2023 r. w odniesieniu do przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika z Ukrainy w ramach nadzwyczajnych środków ochronnych określonych w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych. Zakres tych środków został dodatkowo zmniejszony z 17 do 6 linii taryfowych dla 4 objętych nimi produktów.
Kontekst
Obowiązujące od 4 czerwca 2022 r. mechanizmy (Autonomous Trade Measures) ATM służące liberalizacji handlu z Ukrainą miały pozytywny wpływ na handel Ukrainy z UE. Wraz z pasami solidarności ATM zapewniły utrzymanie przepływów handlowych z Ukrainy do UE w 2022 r. pomimo zakłóceń spowodowanych wojną i wbrew ogólnej tendencji do silnego spadku ogólnego handlu Ukrainy.
Jednostronne i tymczasowe ATM znacznie poszerzają zakres liberalizacji taryf w ramach pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) UE-Ukraina poprzez zawieszenie wszystkich zaległych ceł i kontyngentów, a także ceł antydumpingowych i środków ochronnych na ukraiński import w godzinie potrzeby Ukrainy.
Wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące przywozu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy weszły w życie 2 maja 2023 r. i miały obowiązywać do 5 czerwca 2023 r.
Środki te dotyczą tylko czterech produktów rolnych - pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika - pochodzących z Ukrainy. Wyjątkowe środki są bardziej ukierunkowane pod względem zakresu i nie będą miały zastosowania do siewu nasion. W tym okresie produkty te mogą być nadal dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej innych niż Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Produkty mogą nadal znajdować się w obrocie lub być przewożone tranzytem przez te pięć państw członkowskich za pomocą wspólnej procedury tranzytu celnego lub trafiać do kraju lub terytorium spoza UE.
2 czerwca, 2023/ EC/ UE.
https://ec.europa.eu/commission/