X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: Rada omawiała sprawę rosyjskiego embarga na produkty rolne z UE

Przewodniczący Rady przypomniał, że "rosyjski zakaz musi być rozpatrywany przez UE całościowo i nierówne traktowanie państw członkowskich jest nie do przyjęcia".

28 styczeń 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Podczas ostatniej Rady Rolnictwa i Rybołówstwa omówiono rozwój sytuacji na rynku, w szczególności wpływ zakazu importu produktów rolnych UE nałożonego przez Rosję w sierpniu 2014 (5397/15) na rynek UE. W odpowiedzi na embargo Komisja uruchomiła nadzwyczajne środki wsparcia dla rynku owoców, warzyw i produktów mlecznych, a także zapewniła środki na Wspólną Politykę Rolną (WPR) programów promocyjnych.

Przewodniczący Rady przypomniał, że "rosyjski zakaz musi być rozpatrywany przez UE całościowo i nierówne traktowanie państw członkowskich jest nie do przyjęcia".

W odniesieniu do odpowiednich kryteriów ilościowych państwa członkowskie wyraziły rozbieżne poglądy czy sytuację można określić jako kryzysową. Komisja zwróciła uwagę, że niektóre środki rynkowe zostały już awaryjnie przedłużone w celu złagodzenia efektów rosyjskiego zakazu w najbliższych miesiącach.

W odniesieniu do mięsa wieprzowego, Komisja wyraziła gotowość do oceny sytuacji na rynku i dyskusji na temat dalszych działań przy następnej rolnictwa Rady. Ponadto kilka państw członkowskich poparło polską delegację, która przypomniała znaczenie solidarności UE w szczególności w odniesieniu do prowadzonych z Rosją rozmów dotyczących wznowienia eksportu wieprzowiny.

poniedziałek 26 stycznia, 2015/ European Council/ Unia Europejska.
http://www.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji