Prawie co trzeci wybuch epidemii choroby przenoszonej przez żywność w UE w 2018 r. był spowodowany przez Salmonellę. Jest to jedno z głównych ustaleń rocznego raportu na temat trendów i źródeł chorób odzwierzęcych opublikowanego dziś przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
W 2018 r. państwa członkowskie UE zgłosiły 5146 epidemii przenoszonych przez żywność, które dotknęły 48 365 osób. Wybuch choroby przenoszonej przez żywność to incydent, podczas którego co najmniej dwie osoby zapadają na tę samą chorobę z powodu tego samego skażonego jedzenia lub napoju.
Na Słowację, Hiszpanię i Polskę przypadało 67% z 1581 ognisk Salmonelli. Ogniska te były głównie związane z jajami.
Salmonelloza była drugą najczęściej zgłaszaną infekcją żołądkowo-jelitową u ludzi w UE (zgłoszono 91 857 przypadków), po kampylobakteriozie (245671).
E. coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) stało się trzecią najczęstszą przyczyną chorób odzwierzęcych przenoszonych przez żywność, z 8161 zgłoszonymi przypadkami - zastępując jersiniozę wzrostem o 37% w porównaniu z 2017 r. Można to częściowo wytłumaczyć rosnącym wykorzystaniem nowych technologii laboratoryjnych, co ułatwia wykrywanie sporadycznych przypadków.
Liczba osób dotkniętych listeriozą w 2018 r. jest podobna do 2017 r. (2549 w 2018 r. wobec 2480 w roku poprzednim). Jednak trend ten wzrósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Spośród chorób odzwierzęcych objętych raportem listerioza stanowi najwyższy odsetek hospitalizowanych przypadków (97%) i najwyższą liczbę zgonów (229), co czyni ją jedną z najpoważniejszych chorób przenoszonych przez żywność.
Raport zawiera również dane dotyczące Mycobacterium bovis, Brucella, Yersinia, Trichinella, Echinococcus, Toxoplasma, wścieklizny, Coxiella burnetii (gorączka Q) i tularemii.
czwartek 12 grudnia, 2019/ EFSA/ UE.
http://www.efsa.europa.eu