Na wniosek delegacji portugalskiej i przy wsparciu delegacji Francji, Grecji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Hiszpanii kwestia transportu zwierząt ma być ponownie omawiana w przyszły poniedziałek podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej.
W swoich konkluzjach dotyczących strategii "od pola do stołu" Rada wezwała Komisję do dokonania przeglądu i aktualizacji rozporządzenia (WE) nr 1/2005 w świetle najnowszej wiedzy naukowej. Zgodnie z oceną kontroli sprawności stwierdzono, że obecne prawodawstwo UE w zakresie dobrostanu zwierząt w transporcie rzeczywiście poprawiło w pewnym stopniu dobrostan zwierząt podczas transportu w porównaniu z okresem poprzedzającym jego przyjęcie. Obecnie istnieją inne wyznaczniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak rosnące oczekiwania społeczne i obawy etyczne, rozwój naukowy i technologiczny oraz przyszłe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, dlatego też istnieje potrzeba dokonania przeglądu tego prawodawstwa.
Delegacja portugalska i inne państwa sygnatariusze zdecydowanie popierają potrzebę zmiany prawodawstwa, tak aby zawierało ono jasne i precyzyjne definicje wszelkich wymogów/norm mających na celu poprawę warunków dobrostanu podczas transportu. Ponadto wszelkie zmienione przepisy powinny opierać się na solidnej wiedzy technicznej i naukowej oraz czerpać z doświadczeń i dobrych praktyk państw członkowskich w zakresie wdrażania i egzekwowania przepisów, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia konkurencyjności gospodarczej przedsiębiorstw rolnych UE, pamiętając, że transport zwierząt ma zasadnicze znaczenie dla normalnego funkcjonowania sektorów produkcji zwierzęcej w UE oraz że głównym celem przeglądu przepisów powinno być ułatwienie handlu wewnątrzunijnego z zachowaniem wysokich standardów dobrostanu zwierząt oraz eksportu żywych zwierząt, a nie koncentrowanie się na środkach mających na celu zakazanie lub ograniczenie niektórych rodzajów transportu.
23 stycznia, 2023/ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://data.consilium.europa.eu