Wpływ tego środka będzie zależał od wyboru dokonanego przez państwa członkowskie i rolników, ale zmaksymalizuje on zdolności produkcyjne UE w zakresie zbóż przeznaczonych do produkcji żywności. Szacuje się, że w porównaniu z sytuacją obecną przywróci on do produkcji 1,5 mln hektarów. Każda tona zbóż wyprodukowanych w UE przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.
Wniosek Komisji zostanie przesłany do państw członkowskich UE przed jego formalnym przyjęciem.
Światowy system żywnościowy stoi w obliczu poważnych zagrożeń i niepewności wynikających w szczególności z wojny na Ukrainie, gdzie w najbliższej przyszłości mogą pojawić się również kwestie bezpieczeństwa żywnościowego.
Ze względu na znaczenie norm DKR dla celów zachowania potencjału gleby i poprawy różnorodności biologicznej w gospodarstwach w ramach długoterminowego zrównoważenia sektora oraz utrzymania potencjału produkcji żywności, odstępstwo ma charakter tymczasowy, ograniczony do roku 2023, i jest ograniczone do tego, co jest absolutnie niezbędne, aby rozwiązać problemy związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym, wynikające z rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, a zatem wyklucza sadzenie upraw, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt (kukurydza i soja).
22 lipca, 2022/ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu