Według wiosennego raportu Komisji Europejskiej "Short-Term Outlook for EU Agricultural Markets in 2022", koszty nakładów mają w tym roku spowodować spadek produkcji wieprzowiny, a kwestie związane z Brexitem i ASF nadal kształtują handel.
Pod koniec 2021 r. wysokie koszty nakładów w połączeniu z niskimi cenami wieprzowiny spowodowały niskie perspektywy marży i zmusiły unijnych producentów trzody chlewnej do zmniejszenia liczby loch hodowlanych o 3,6% w 2021 r.
Jednak ceny wieprzowiny wzrosły o 32% w ciągu miesiąca, w połowie marca 2022 r., osiągając 178 EUR/100 kg (16% powyżej średniej z 5 lat). Czy ta tendencja się utrzyma nie jest pewne i oczekuje się, że nie będzie to wystarczające, aby zrekompensować straty z poprzednich miesięcy i wyższe koszty produkcji (energii i paszy), które prawdopodobnie będą się utrzymywać.
W wyniku tych zmniejszonych marż oczekuje się, że w 2022 roku produkcja wieprzowiny w UE zmniejszy się o 3%. Oczekuje się, że spadek produkcji w 2022 roku będzie najsilniejszy w DE, PL i RO z powodu ASF. Produkcja w DK może pozostać stabilna w 2022 roku, natomiast w ES może wzrosnąć o 3%.
Zwierzęta mogą być kierowane do uboju młodsze - i lżejsze - niż zwykle, aby zaoszczędzić na kosztach paszy, ponieważ współczynnik wykorzystania paszy ma tendencję do zmniejszania się wraz ze wzrostem zwierząt. W latach 2011-2021 średnia masa tuszy stale rosła o około 400 g/rok, osiągając w 2021 roku 94 kg. W 2021 roku spożycie wieprzowiny wzrosło o 2,9%. Zmniejszona dostępność w 2022 roku może spowodować spadek konsumpcji o 3,1% w 2022 roku.
Eksport wieprzowiny z UE do Chin spadł w 2021 r. i oczekuje się, że będzie nadal malał, co wyraźnie widać na przykładzie kierunków eksportu ES. Większość krajów azjatyckich nie akceptuje regionalizacji eksportu z krajów UE dotkniętych ASF. Z tego powodu na przykład DE utraciła dostęp do rynków chińskiego i japońskiego pod koniec 2020 roku. Ponadto oczekuje się, że eksport na Ukrainę, Białoruś i do Rosji zostanie drastycznie ograniczony po inwazji Rosji na Ukrainę. Te utracone możliwości eksportowe mogą zostać tylko częściowo zrekompensowane przez odzyskanie eksportu do Wielkiej Brytanii i zwiększenie możliwości na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wietnamie, Chile i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ogólnie oczekuje się, że eksport wieprzowiny zmniejszy się o 2,2% w 2022 roku.
Import UE z Wielkiej Brytanii znacznie zmniejszył się w 2021 roku, ale pod koniec roku zaczął wracać do normy. Oczekuje się, że w 2022 r. będzie on nadal wzrastał, ponieważ stopniowo rozwiązywane są problemy logistyczne związane z Brexitem. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że w 2022 roku unijny import wieprzowiny wzrośnie o 9,1%, ale pozostanie na bardzo niskim poziomie w porównaniu z eksportem.
5 kwietnia , 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu