X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE wzmacnia oznaczenia geograficzne dla produktów rolnych

Nowe środki powinny zwiększyć wykorzystanie oznaczeń geograficznych w całej UE, co przyniesie korzyści gospodarce wiejskiej i zapewni wyższy poziom ochrony, zwłaszcza w Internecie.

1 kwiecień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie przeglądu systemu oznaczeń geograficznych (OG) dla wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Oznaczenia geograficzne chronią nazwy produktów pochodzących z określonych regionów i posiadających specyficzne cechy, właściwości lub reputację, przed kopiowaniem lub oszustwem, a także poświadczają, że zostały one wytworzone zgodnie z wysokimi standardami w regionie, z którego pochodzą.

Nowe środki powinny zwiększyć wykorzystanie oznaczeń geograficznych w całej Unii, co przyniesie korzyści gospodarce wiejskiej i zapewni wyższy poziom ochrony, zwłaszcza w Internecie. Celem jest utrzymanie wysokiej jakości i standardów żywności w UE oraz zagwarantowanie, że nasze dziedzictwo kulturowe, gastronomiczne i lokalne zostanie zachowane i poświadczone jako autentyczne w UE i na całym świecie.

Komisja proponuje następujące środki w celu wzmocnienia i ulepszenia istniejącego systemu oznaczeń geograficznych:

  • Skrócona i uproszczona procedura rejestracji: różne przepisy techniczne i proceduralne dotyczące oznaczeń geograficznych zostaną połączone, co zaowocuje jedną uproszczoną procedurą rejestracji oznaczeń geograficznych dla wnioskodawców z UE i spoza UE. Ponieważ harmonizacja ta spowoduje skrócenie czasu między złożeniem wniosku a rejestracją, oczekuje się, że zwiększy ona atrakcyjność systemów dla producentów.

  • Większa ochrona w internecie: nowe ramy prawne zwiększą ochronę oznaczeń geograficznych w internecie, w szczególności w odniesieniu do sprzedaży za pośrednictwem platform internetowych oraz ochrony przed rejestracją w złej wierze i wykorzystaniem oznaczeń geograficznych w systemie nazw domen.

  • Większy stopień zrównoważenia: w ramach bezpośredniej kontynuacji strategii "od pola do stołu" producenci będą mogli w specyfikacjach swoich produktów podkreślać swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego, środowiskowego lub gospodarczego, określając odpowiednie wymogi. Przyczyni się to do lepszej ochrony zasobów naturalnych i gospodarki wiejskiej, zabezpieczenia lokalnych odmian roślin i ras zwierząt, zachowania krajobrazu obszaru produkcji oraz poprawy dobrostanu zwierząt. Może to także przyciągnąć uwagę konsumentów, którzy chcą zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

  • Wzmocnienie pozycji grup producentów: Państwa członkowskie będą musiały uznawać grupy producentów oznaczeń geograficznych na ich wniosek. Uznane grupy będą mogły zarządzać swoimi oznaczeniami geograficznymi, egzekwować ich przestrzeganie i rozwijać je, w szczególności dzięki dostępowi do organów zajmujących się zwalczaniem fałszerstw i organów celnych we wszystkich państwach członkowskich.

Wniosek przewiduje również ponowne wprowadzenie systemu jakości dla gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz stosowanie terminu "produkt górski" jako definicji jakościowej stosowanej fakultatywnie.

31 marca, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły