Szacuje się, że produkcja mieszanek paszowych w UE (UE27) dla zwierząt gospodarskich w 2022 r. zmniejszyła się o 5 mln ton do poziomu 145 mln t. wobec poziomu 150 mln t. w 2021 r. (spadek o 3,5% r/r).
Jedynie producenci pasz w krajach bałtyckich, Irlandii, Polsce, Bułgarii i Słowenii mają utrzymać produkcję pasz na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Na poziomie UE wszystkie główne sektory paszowe czeka redukcja.
Najbardziej ucierpi prawdopodobnie sektor pasz dla trzody chlewnej. Szacuje się, że produkcja zmniejszy się o - 5,6 % w porównaniu z 2021 r. w następstwie zmniejszenia wielkości stada / liczby loch lub odejścia rolników z działalności w niektórych państwach członkowskich. Wynika to głównie ze zwiększonych kosztów produkcji i kwestii związanych ze zdrowiem zwierząt, takich jak afrykański pomór świń (ASF). Sytuacja jest szczególnie krytyczna w Belgii (-11%), Danii (-9%), Portugalii (-8,4%), Niemczech (-8%) i Republice Czeskiej (-7,4%). Holandia i Belgia kontynuują likwidację stad trzody chlewnej w celu zmniejszenia emisji środowiskowych. Rumunia i Polska są bardzo dotknięte ASF.
28 października, 2022/ FEFAC/ UE.
https://fefac.eu/newsroom