Produkcja pasz dla świń spadła o 0,5% w 2019 r., głównie z powodu ognisk ASF, najbardziej dotknięte kraje to Rumunia (która odnotowała spadek o 20%) i Bułgaria (-9%). W krajach „bez ASF” produkcja pasz dla świń utrzymywała się na tym samym lub nieco wyższym poziomie w 2019 r. Oczekuje się, że produkcja pasz dla świń w UE-27 spadnie w tym roku o 2,3% w porównaniu z 2019 r., zgodnie z ogólnym trendem spadkowym obserwowanym w ciągu ostatnich kilku lat. Chociaż epidemie ASF nadal dotykają kilka krajów (PL, HU, RO, BU), inne kraje (wciąż „wolne od ASF”) korzystają z możliwości dalszego eksportu świń, głównie do krajów azjatyckich ze względu obecny tam ASF i opóźnienia w odbudowie własnych stad świń.
Jeśli chodzi o paszę dla bydła, produkcja spadła o 2,2% w porównaniu do 2018 r., kiedy warunki suszowe doprowadziły do słabych zbiorów pasz, które zostały skompensowane popytem na ziarna paszowe i mieszanki paszowe. Sprzyjające warunki pogodowe w 2019 r. oznaczały powrót do normalnych wzorców zapotrzebowania na paszę dla bydła. Największy spadek odnotowano w Irlandii (18%) w 2019 r.
Szacuje się, że produkcja pasz dla drobiu w 2019 r. wzrosła tylko o 0,1%. Wzrost importu mięsa drobiowego, ale także wzrost wydajności pasz wyjaśniają niższy wzrost popytu. Unijna produkcja pasz dla drobiu pozostaje wiodącym segmentem produkcji mieszanek przemysłowych w UE, znacznie wyprzedzając paszę dla świń.
3 czerwca 2020/ FEFAC/ UE.
https://www.fefac.eu