Zgodnie z trzynastym rocznym sprawozdaniem dotyczącym europejskiego nadzoru nad konsumpcją weterynaryjnych środków przeciwdrobnoustrojowych (ESVAC), kraje europejskie znacznie zmniejszyły sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych, co przekłada się na mniejsze ryzyko oporności bakterii u ludzi i zwierząt. Całkowita sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych spadła o 53% w latach 2011-2022, osiągając najniższy poziom w historii, według danych z 25 krajów
W tym samym okresie sprzedaż klas antybiotyków, które są uważane za krytycznie ważne w medycynie ludzkiej do użytku weterynaryjnego, wyraźnie spadła: sprzedaż cefalosporyn trzeciej i czwartej generacji spadła o 49%, polimyksyn o 81%, fluorochinolonów o 25%, a sprzedaż innych chinolonów spadła o 90%.
Najnowszy raport ESVAC zawiera również informacje na temat postępów w realizacji celów określonych w strategii Komisji Europejskiej Farm to Fork, mającej na celu ograniczenie sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury w UE. W 2022 r. 27 państw członkowskich UE osiągnęło nieco ponad połowę celu redukcji o 50% ustalonego na 2030 r. w porównaniu z 2018 r., co dowodzi, że kraje są na dobrej drodze do osiągnięcia celów strategii.
listopad, 2023/ EMA/ UE
https://www.ema.europa.eu