Inwazja Rosji poważnie ograniczyła dostęp Ukrainy do rynków międzynarodowych, dlatego też Komisja ułatwiła uruchomienie alternatywnych szlaków transportowych znanych jako "pasy solidarności UE-Ukraina".
Chociaż w ostatnich miesiącach osiągnięto wiele ulepszeń, nadal istnieją ważne wąskie gardła logistyczne. Infrastruktura jest w dalszym ciągu niewystarczająca do obsługi wzmożonego ruchu, w szczególności na granicach między Ukrainą a państwami członkowskimi. Nadal pilnie potrzebny jest sprzęt, a możliwości są ograniczone, co powoduje wysokie koszty logistyczne, przy czym istnieje również duże ryzyko, że magazyny w dotkniętych państwach członkowskich szybko zostaną zapełnione. Istnieje zatem pilna potrzeba poprawy połączeń poprzez lepszą koordynację tranzytu, poprawę infrastruktury i obniżenie ogólnych kosztów logistycznych, co zapewni, że pszenica, kukurydza, rzepak (rzepik) i nasiona słonecznika pochodzące z Ukrainy będą mogły w razie potrzeby przemieszczać się w głąb Unii i poza nią.
W wyniku opisanych powyżej wysokich kosztów logistycznych i wąskich gardeł nastąpił wzrost przywozu z Ukrainy do państw członkowskich położonych w pobliżu Ukrainy. Przywóz ten wyczerpuje zdolności magazynowe i łańcuchy logistyczne, w szczególności w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Okoliczności te mają wpływ na rentowność lokalnych producentów w tych państwach członkowskich.
Na tej podstawie Komisja uważa, że pojawiają się wyjątkowe okoliczności, które mogą mieć wpływ na lokalnych producentów unijnych. W świetle tych okoliczności należy zatem dopilnować, aby pszenica, kukurydza, rzepak (rzepik) i nasiona słonecznika pochodzące z Ukrainy, z których wszystkie konkurują o te same powierzchnie magazynowe, były dopuszczane do swobodnego obrotu lub obejmowane procedurą składu celnego, wolnego obszaru celnego lub procedurą przetwarzania wewnętrznego wyłącznie w państwach członkowskich innych niż Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia lub Słowacja.
Ograniczenie to nie ma jednak wpływu na przemieszczanie tych towarów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii lub na Słowacji, w ramach procedury tranzytu celnego do innego państwa członkowskiego lub do państwa lub terytorium znajdującego się poza obszarem celnym Unii.
2 maja, 2023/ Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej/ Unia Europejska.
https://eur-lex.europa.eu