X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE – porozumienie polityczne w sprawie nowej WPR: sprawiedliwsza, bardziej ekologiczna, bardziej elastyczna

Wstępne porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie nowej wspólnej polityki rolnej wprowadza sprawiedliwszą, bardziej ekologiczną, bardziej przyjazną zwierzętom i elastyczną WPR.

2 lipiec 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Sprawiedliwsza WPR

  • Po raz pierwszy WPR będzie zawierała warunkowość społeczną, co oznacza, że beneficjenci WPR będą musieli przestrzegać elementów europejskiego prawa socjalnego i prawa pracy, aby otrzymać fundusze WPR.
  • Redystrybucja wsparcia dochodu będzie obowiązkowa. Państwa członkowskie dokonają redystrybucji co najmniej 10% z korzyścią dla mniejszych gospodarstw i muszą opisać w swoim planie strategicznym, jak planują to zrobić.
  • Wsparcie dla młodych rolników będzie miało nowy obowiązkowy minimalny poziom 3% budżetów państw członkowskich na wsparcie dochodów młodych rolników w ramach WPR (rolnicy do 40 roku życia). Może to obejmować wsparcie dochodu, pomoc inwestycyjną lub pomoc na rozpoczęcie działalności dla młodych rolników.

Zielona WPR

Nowa WPR będzie wspierać przejście na bardziej zrównoważone rolnictwo o zwiększonych ambicjach dotyczących klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt.

  • Spójność z Europejskim Zielonym Ładem: Nowa WPR w pełni zintegruje unijne prawodawstwo środowiskowe i klimatyczne. Plany WPR przyczynią się do realizacji celów strategii „od pola do stołu” i strategii bioróżnorodności i zostaną zaktualizowane, aby uwzględnić zmiany w prawodawstwie dotyczącym klimatu i środowiska wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu.
  • Warunek: minimalne wymogi, które muszą spełnić beneficjenci WPR, aby otrzymać wsparcie, są obecnie bardziej ambitne. Na przykład w każdym gospodarstwie co najmniej 3% gruntów ornych będzie przeznaczone na bioróżnorodność i elementy nieprodukcyjne, z możliwością otrzymania wsparcia za pośrednictwem ekoprogramów na osiągnięcie 7% . Wszystkie tereny podmokłe i torfowiska będą chronione.
  • Ekoschematy będą obowiązkowo oferowane przez państwa członkowskie. Ten nowy dobrowolny instrument będzie nagradzał rolników za wdrażanie praktyk przyjaznych dla klimatu i środowiska (rolnictwo ekologiczne, agroekologia, zintegrowana ochrona przed szkodnikami itp.), a także za poprawę dobrostanu zwierząt. Państwa członkowskie muszą przeznaczyć co najmniej 25% swojego budżetu na wsparcie dochodów na ekoprogramy, co daje łącznie 48 miliardów euro budżetu na płatności bezpośrednie.
  • Co najmniej 35% funduszy na rozwój obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych na zobowiązania rolno-środowiskowe, które promują praktyki w zakresie ochrony środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.
  • Budżet WPR musi mieć znaczny wkład w ogólne wydatki Unii na klimat. Aby zapewnić realistyczne i rzetelne obliczenia, do 2025 r. Komisja zaproponuje nowe, zróżnicowane podejście, które wykracza poza istniejące metody.

WPR bardziej elastyczna

Nowa WPR wprowadza nowy sposób pracy, w którym każde państwo członkowskie opracuje krajowy plan strategiczny WPR opisujący, w jaki sposób cele WPR oraz cele Zielonego Ładu opisane w strategiach „od pola do stołu” i różnorodności biologicznej zostaną osiągnięte.

Ponadto nowa WPR koncentruje się na wydajności dzięki:

  • Prostszym zasadom na poziomie UE.
  • Rocznych sprawozdaniach z wyników, które państwa członkowskie mają przedkładać Komisji od 2024 r., uzupełnione corocznym spotkaniem przeglądowym.
  • Komisja dokona przeglądu realizacji planów strategicznych WPR w 2025 i 2027 r., po czym, w razie potrzeby, wystosuje do państw członkowskich wniosek o podjęcie działań przez Komisję.
  • Zestaw wspólnych wskaźników służących do monitorowania wdrażania WPR i oceny realizacji planów strategicznych WPR.

Wzmocnienie pozycji rolników w konkurencyjnym sektorze rolno-spożywczym

  • Nowa WPR zachowuje ogólną orientację rynkową, a unijne gospodarstwa rolne działają zgodnie z sygnałami rynkowymi, a jednocześnie wykorzystują możliwości wynikające z handlu poza UE.
  • Wzmacnia również pozycję rolników w łańcuchu dostaw żywności poprzez rozszerzenie możliwości łączenia sił przez rolników, w tym poprzez pewne wyjątki od prawa konkurencji.
  • Nowa rezerwa rolna zostanie wprowadzona w celu finansowania środków rynkowych w czasach kryzysów, z rocznym budżetem wynoszącym co najmniej 450 mln euro.

25 czerwca 2021/ EC/ UE
https://ec.europa.eu/commission/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów