X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Umowa UE-Chiny w sprawie oznaczeń geograficznych

Rada przyjęła decyzje o podpisaniu umowy między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie oznaczeń geograficznych (OG).

21 lipiec 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Rada przyjęła dziś decyzję o podpisaniu umowy między Unią Europejską a rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie oznaczeń geograficznych (OG).

To pierwsza znacząca dwustronna umowa handlowa podpisana między UE a Chinami.

Dzięki temu 100 unijnych oznaczeń geograficznych („Oznaczenia geograficzne”), takich jak Mozzarella di Bufala Campana, wino Langwedocja, Polska Wódka czy Elia Kalamatas, uzyska ochronę na rynku chińskim. Podobnie 100 chińskich produktów będzie chronionych w UE, zapewniając w ten sposób wzajemne poszanowanie tego, co najlepsze z obu tradycji rolniczych.

Podłoże i proces

OG to wyróżniający znak używany na produktach, które mają określone pochodzenie geograficzne i posiadają cechy lub reputację, która jest temu źródłem. Umowa między UE a Chinami zapewni zatem istotną ochronę praw produktów.

Oznaczenia geograficzne okazały się również użytecznym narzędziem marketingowym, pomagającym zapewnić wyższe i bardziej stabilne przychody z eksportu dla producentów: według badania zleconego przez Komisję w 2013 r. produkt z oznaczeniem geograficznym sprzedaje się średnio po ponad dwukrotnie wyższej cenie niż podobny produkt z oznaczeniem niegeograficznym. Ponadto Chiny są rynkiem o dużym potencjale wzrostu dla europejskiej żywności i napojów. Umowa ta przyniesie zatem korzyści europejskim producentom i powinna stanowić impuls dla obszarów wiejskich, na których wytwarzane są te produkty.

Oznaczenia geograficzne będą współistnieć z uprawnionymi wcześniejszymi znakami towarowymi, których zdecydowana większość należy do prawowitych właścicieli w Europie.

W dniu 10 września 2010 r. Rada zezwoliła na rozpoczęcie negocjacji w sprawie porozumienia w sprawie oznaczeń geograficznych z Chinami.

Termin i miejsce podpisania umowy nie zostały jeszcze określone. Po podpisaniu umowa będzie musiała uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego, zanim będzie mogła zostać zawarta i wejść w życie.

20 czerwca 2020/ Consilium/ UE.
https://www.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły