X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Umowa między UE a Japonią dotycząca handlu ma wejść w życie w lutym 2019 r

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje zatwierdzenie w Parlamencie Europejskim umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią oraz umowy o partnerstwie strategicznym UE-Japonia.

16 styczeń 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wynegocjowana przez Komisję umowa handlowa jest pierwszą, która zawiera wyraźne odniesienie do paryskiego porozumienia w sprawie klimatu. Stworzy otwartą strefę handlową obejmującą 635 milionów ludzi i prawie jedną trzecią całkowitego PKB na świecie. Umowa o partnerstwie strategicznym jest pierwszą w historii dwustronną umową ramową między UE a Japonią.

Wczorajsze głosowanie nastąpiło po podobnej decyzji podjętej przez sejm Japonii, kończąc tym samym parlamentarną ratyfikację porozumienia przez obydwu partnerów. Otwiera ono drogę do wejścia w życie umowy w dniu 1 lutego 2019 r. Od tego momentu przedsiębiorstwa unijne, rolnicy, pracownicy i konsumenci zaczną czerpać korzyści z prostszego i szybszego handlu między UE a Japonią.

Umowa pozwoli w szczególności UE znacznie zwiększyć eksport wołowiny i otworzy dodatkowe możliwości eksportu produktów wieprzowych oraz zapewni ochronę w Japonii ponad 200 oznaczeń geograficznych (GI), wysokiej jakości specjalności żywności europejskiej, oraz ochrona wybranych japońskich oznaczeń geograficznych w UE.

Kalendarium umów i kolejne kroki

Negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie strategicznym i umowy o partnerstwie gospodarczym rozpoczęły się w 2013 r., a obie umowy zostały podpisane podczas szczytu UE-Japonia w dniu 17 lipca 2018 r.

W dniu 29 listopada i 8 grudnia dwa domy japońskiego sejmu narodowego ratyfikowały umowę o partnerstwie gospodarczym. Zatwierdzona dzisiaj zgoda Parlamentu Europejskiego wyznacza drogę do zawarcia umowy o handlu i jej wejścia w życie. Pozostałe formalności powinny zostać wykonane na czas, aby porozumienie zaczęło obowiązywać już w dniu 1 lutego 2019 r.

Wejście w życie umowy o partnerstwie strategicznym wymaga również ratyfikacji przez państwa członkowskie UE, ale znaczna część umowy może być stosowana tymczasowo już na początku 2019 r.

środa 12 grudnia 2018/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły